Dobrý den, je přípustné v nadpisu článku po pomlčce pokračovat velkým písmenem?

Text dotazu

Rád bych se Vás zeptal, zda je v pořádku, když po pomlčce pokračuji velkým písmenem. Typicky v nadpisech článků - Např: „Bill Gates - Nejbohatší už není, ale stále to ujde" ...nebo: „Vaše myšlenky vás mění - Myslete pozitivně" Existuje gramatické pravidlo, kterým se takový případ řídí? Děkuji :)

Odpověď

Dobrý den,

nepodařilo se nám najít žádné gramatické pravidlo, které by stanovilo, že se v nadpisech píše po pomlčce velké písmeno. Takový případ může nastat tehdy, pokud za pomlčkou stojí vlastní jméno nebo název, tedy slova, která by sama o sobě začínala velkým písmenem. Vámi uvedené příklady se dle dostupných pravidel píší s písmenem malým.

V případě zájmu se můžete obrátit na odborníky jazykovědce z Ústavu pro jazyk český, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje

PRAVDOVÁ, Markéta, ed. a SVOBODOVÁ, Ivana, ed. Akademická příručka českého jazyka. Vyd. 1. Praha: Academia, 2014. 533 s. ISBN 978-80-200-2327-8.
http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=165