Etymologie slova tajemství

Text dotazu

Dobrý den, jaká je prosím etymologie slova tajemství?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. V otázce etymologie slova tajemství zjišťujeme, že se jedná o staré domácí slovo. Dle Českého etymologického slovníku z r. 2015 je slovo tajemství odvozeninou od slovesa tajit (výskyt ve 14. stol.), jehož původ je všeslovanský (polská podoba je taić, ruská taíť, srbochorvatská tájiti). Je doložena i staroslověnská podoba taiti. Praslovanská forma tajiti je pak příbuzná se staroirským tāid – zloděj (k tomuto významu se vztahuje i staročeský výraz tat). Etymologický slovník jazyka českého z r. 1997 uvádí u hesla tajiti, že se jedná o výraz nacházející se u všech Slovanů. Z jeho příbuzných tvarů tajmo, potajmu se odvodilo tajemný a tajemství. A konečně Etymologický slovník jazyka českého z roku 1952 heslo rozepisuje: tajiti – praslovanské, z jazyka církevně slovanského, zahrnující především slova staroslověnská; příb. tanouti, příbuzná slova: substantivum taj, adjektivum tajný, adverbium tajmo a potajmu, adjektivum tajemný, substantivum tajemství (staročesky tajenstvie).

Staročeský výraz pro toto slovo je tedy tajemstvie či tajenstvie, a to ve významu tajemství, tajnost, mlčení, zjevení. Také Příruční slovník jazyka českého uvádí vedle slova tajemství i jeho zastaralou podobu tajenství ve významu nedostupná, nepochopitelná, nadpřirozená věc.

Použité zdroje

1. BĚLIČ, Jaromír, KAMIŠ, Adolf, ed. a KUČERA, Karel, ed. Malý staročeský slovník. 1. vyd. Praha: SPN, 1978. 707, [1] p.
2. HOLUB, Josef a KOPEČNÝ, František. Etymologický slovník jazyka českého. 3. přeprac. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1952. 575 s.
3. MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.
4. Příruční slovník jazyka českého. Díl VI., T-Vůzek. V Praze: Státní pedagogické nakladatelství, 1951-1953. xvi, 1264 s.
5. REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. 3. vyd. Praha: Leda, 2015. 823 stran. ISBN 978-80-7335-393-3.