Dobrý den, jaká je etymologie slova komule (název keře - komule Davidova)?

Text dotazu

Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

autorem českého názvosloví komule byl český přírodovědec Jan Svatopluk Presl.

Český název pro exotickou rostlinu s názvem "komule" byl poprvé uveden ve Všeobecném rostlinopisu. Rostliny, které zde popsal, pocházely z Karibských ostrovů a Chile: http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/10999210

O vzniku názvu je pouze známo, že pochází ze slovanských jazyků. Bohužel, J. S. Presl u nově vymyšlených názvů povětšinou neuváděl proces tvorby daného názvu.

' "Presl, pokud nám známo, nikoho nezasvětil do nitra své linguistické pracovny a nikde prameny neudával, které mu při terminologickém budování jazykové stavivo poskytovaly," napsal roku 1854 v Časopise českého muzea dr. V. D. L. "Proto se mnohému zdá, že nová slova jeho často maně a bez rozmyslu odkdekud urvána jsou, ne-li dokonce libovolně vymyšlena. Kdo se ale bedlivě rozhlédne ve spisech jeho, tomu nezůstane tajno, že Presl dobře znal a upotřebil veškerých pramenů českých, jmenovitě starších spisů, z nichž se pro přírodovědu něco vykořistit mohlo". '

(Zdroj: HOFFMANNOVÁ, Eva, PRESL, Jan Svatopluk a PRESL, Karel Bořivoj. J.S. Presl - K.B. Presl. 2. vyd. Brandýs nad Orlicí: Knihkupectví U Podléšky, 2007. s. 199 )

Původ latinského názvu, tedy Buddleja davidii je již jednoznačně znám. Odvozen byl z příjmení botaniků Adama Buddle (https://en.wikipedia.org/wiki/Adam_Buddle ) a Armanda Davida (https://cs.wikipedia.org/wiki/Armand_David ).