Dobrý den, hledám literární díla, která se odehrávají v prostředí továrny.

Text dotazu

Dobrý den, hledám literární díla, která se odehrávají v prostředí továrny.
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

literárních děl s touto tematikou vyšlo poměrně velké množství. Bohužel neexistuje zdroj, kde bychom mohli všechna díla  odehrávající se v továrním prostředí jednoduše dohledávat. Nabízíme Vám tedy alespoň některé tipy, které se nám podařilo najít.

Tovární tematika - česká literatura

PFLEGER MORAVSKÝ, Gustav. Z malého světa: román. 3. vyd. Praha: J. Otto, 1863, 642 s.

ARBES, Jakub. Kandidáti existence: romaneto. [2. vyd.]. [S.l.: s.n.], 1878, 115 s. ŠLEJHAR, Josef Karel. Peklo. Praha: F. Šimáček, 1905, 418 s.

ČAPEK CHOD, Karel Matěj. Turbina: román. V Praze: Fr. Borový, 1916, 600 s.

ŠIMEK, F. R. Lesy a továrny: příběh z ostravského života. Ve Vítkovicích: Duha, 1932, 58 s.¨

JAVOŘICKÁ, Vlasta. Láska Ondřeje Vazdy: román průměrných lidí. V Hradci Král.: Frant. Šupka, 1940-1941, 325 s.

PÁRAL, Vladimír. Mladý muž & bílá velryba: malý chemický epos. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Severočeské nakladatelství, 1973, 166 s.

URBAN, Miloš. Praga Piccola: román podle zápisků Bertolda Neumana. Vyd. 1., Praha: Argo, 2012, s. 435

RYWIKOVÁ, Nela. Dům číslo 6. 1. vyd. Brno: Host, 2013, 275 s.

TUČKOVÁ, Kateřina a kol. Fabrika: příběh textilních baronů z moravského Manchesteru. Vyd. 1. V Brně: Moravská galerie; Host, 2014, 223 s.

PÁRAL, Vladimír. Milenci a vrazi. Vyd. 5., V EMG 2. Praha: Knižní klub, 2012. 447 s.

SVATOPLUK, T. Botostroj. 7. vyd., dopln. vyd 4., v Čs. spis. 3. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1980. 446, [3] s. Slunovrat. Velká řada; Sv. 66.

HANZLÍK, Martin. Blok Elsabe. Červený Kostelec: Pavel Mervart, 2016. 196 s.

HADRABA, Bohumil. Světlo za oknem. 1. vyd. [Plzeň]: Západočes. nakl., 1978. 324 s.

Tovární tematika – světová literatura

MENDOZA, Eduardo. Pravda o případu Savolta. Překlad Petr Koutný. 1. vyd. Praha: Odeon, 1983. 322 s. Galérie moderních autorů.

DAHL, Roald. Karlík a továrna na čokoládu. Překlad Jaroslav Kořán a Pavel Šrut. Vyd. v KK 2. Praha: Knižní klub, ©2013. 203 s.

SINCLAIR, Upton. Džungle. Překlad Emanuela Tilschová a Emanuel Tilsch. 3. vyd., (v MF 1. vyd.). Praha: Mladá fronta, 1974. 340 s.

Samostatnou kapitolu tvoří tzv. "budovatelská literatura", viz např.

https://www.jstor.org/stable/43744760?seq=1#page_scan_tab_contents

Z poezie se můžete podívat například na tvorbu Josefa Hory (Pracující den) nebo Jiřího Wolkera (Balada o očích topičových).