Příjmení Rosenbauer

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ příjmení Rosenbauer, které se vyskytuje u mých předků v okolí Berouna v 17. až 19. století.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

„Bauer – z německého apelativa (slovo obecného významu) = sedlák; vyskytuje se ve složeninách (Neubauer = nový sedlák, Gebauer apod.)“.

•         MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Příjmení Rosenbauer jsme dohledali v knize Německá příjmení u Čechů - v podkapitole 7.1112 „Příjmení z označení sedláků – složená s –bauer: Základní částí těchto složenin je –bauer. Hospodáři bývali označováni složeninami z názvu svého dvorce, někdy jen jeho určovací části, a z obecného označení –bauer. … Rosenbauer (patrně ze dvorce, u něhož rostly růže).“

•         BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

V případě tohoto příjmení je tedy jeho výklad krásně jednoznačný, což není vždy pravidlem.

 

Pro zajímavost uvádíme odkaz na webové stránky kdejsme.cz, prostřednictvím nichž je možné dohledat, že v současné době je v ČR pouze jeden člověk v příjmením Rosenbauer, a to v okrese Teplice.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Rosenbauer/hustota/ 

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.04.2016 10:41

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu