Příjmení Rosenbauer

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ příjmení Rosenbauer, které se vyskytuje u mých předků v okolí Berouna v 17. až 19. století.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

„Bauer – z německého apelativa (slovo obecného významu) = sedlák; vyskytuje se ve složeninách (Neubauer = nový sedlák, Gebauer apod.)“.

•         MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Příjmení Rosenbauer jsme dohledali v knize Německá příjmení u Čechů - v podkapitole 7.1112 „Příjmení z označení sedláků – složená s –bauer: Základní částí těchto složenin je –bauer. Hospodáři bývali označováni složeninami z názvu svého dvorce, někdy jen jeho určovací části, a z obecného označení –bauer. … Rosenbauer (patrně ze dvorce, u něhož rostly růže).“

•         BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.)

V případě tohoto příjmení je tedy jeho výklad krásně jednoznačný, což není vždy pravidlem.

Pro zajímavost uvádíme odkaz na webové stránky kdejsme.cz, prostřednictvím nichž je možné dohledat, že v současné době je v ČR pouze jeden člověk v příjmením Rosenbauer, a to v okrese Teplice.

http://www.kdejsme.cz/prijmeni/Rosenbauer/hustota/