Dobrý den chtěl bych něco vědět o kočovném loutkoherci Šimkovi.

Text dotazu

Dobrý den chtěl bych něco vědět o kočovném loutkoherci Šimkovi křestní jméno nevím chtěl bych se o něm a třeba o jeho rodině něco dozvědět.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. O loutkářské rodině Šimků je v literatuře jen velmi málo zmínek. V knize Dvě století českého loutkářství (DUBSKÁ, A.) najdeme informaci, že rodina začala působit na Moravě v 19. století. Na str. 45 téže knihy je vyobrazena opona loutkáře Václava Šimka z 2. pol. 19. stol. Autorka rodinu dále zmiňuje v kapitole České loutkářství v době nesvobody (tedy okupace): "V Čechách a na Moravě působilo kolem patnácti scén profesionálních ambulantních loutkářů, kteří předváděli své produkce na základě živnostenského povolení v duchu svých předků - lidových marionetářů 19. století. Byli to především potomci starých loutkářských rodů i Kopečtí, Majznerové, Dubští, Kaiserové, Laghiové, Třískové, Rumlové, Vocáskové, Šimkové a několik dalších."

Kniha Česká loutka (BLECHA, J., JIRÁSEK, P.) zmiňuje rodinu Šimků už v 80. letech 18. století. "Tito čeští loutkáři (...) zdědili po cizích komediantech jejich inscenační styl a také mezinárodní repertoár, který ovšem uváděli hlavně česky. Rekrutovali se ponejvíce z nižších společenských a sociálně slabších vrstev. Proto jim vyhovovalo venkovské publikum, toužící po atraktivní městské zábavě."

Na výzkum kočovného marionetového divadla se zaměřuje Moravské zemské muzeum. Vlastní převážně ucelené kolekce marionet a inventáře divadel loutkářských rodin, které působily na Moravě, také Šimků. Marionety rodině Šimků dodával řezbář Jan Mádle. Ukázky z jeho tvorby lze shlédnout taktéž v brněnské sbírce.

V roce 1947 byly pořízeny v Supraphonu zvukové záznamy hlasového projevu nejstarších žijících lidových loutkářů, mimo jiné i Rudolfa Šimka.

Použité zdroje

BLECHA, Jaroslav a Pavel JIRÁSEK. Česká loutka. Vyd. 1. Praha: Kant, 2008. 355 s. ISBN 9788086970233.

DUBSKÁ, Alice. Dvě století českého loutkářství: vývojové proměny českého loutkového divadla od poloviny 18. století do roku 1945. 1. vyd. V Praze: Akademie múzických umění, 2004. 302 s. ISBN 8073310082.