Dobrovolní pracovníci v knihovnách dle zákonu ze dne 9. července 1959 č. 53/1959 Sb. jednotné soustavě knihoven (knihovnický zákon)

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda existují nějaké prameny (informace) ze kterých by se dalo dovodit, jak bylo myšleno v zákoně 53/1959 dobrovolnictví. Jednalo se o dobrovolné knihovníky, nebo o aktivisty - dobrovolníky, kteří se nějak podíleli na činnosti knihovny - viz níže
 "Při výkonu své funkce se knihovník opírá o aktiv dobrovolných spolupracovníků knihovny."
"...doplňování a prohlubování potřebné kvalifikace zaměstnanců knihoven i dobrovolných pracovníků."

Nemohu nikde dohledat, co konkrétně bylo v praxi tímto myšleno. Týká se to opravdu lidí, kteří se dobrovolně zapojovali do aktivit v té které knihovně? Dle současné legislativy dobrovolný knihovník působící v neprofesionální knihovně, který není veden jako zaměstnanec, ale pobírá určitou, třeba jen jednorázovou, odměnu, není chápán jako dobrovolník.
Děkuji za případně vysvětlení nebo poskytnutý zdroj.

§ 10

Pracovníci knihoven

1. Knihovník v lidově demokratickém státě plní významné politickovýchovné poslání a musí mít proto potřebnou politickou i odbornou kvalifikaci. Jeho povinností je zejména iniciativně získávat nové čtenáře, individuálně o čtenáře pečovat a všemi způsoby práce s knihou napomáhat ke zvýšení politického uvědomění a k uspokojování stále rostoucích potřeb občanů při prohlubování jejich všeobecného i odborného vzdělání a kulturního rozhledu. To se týká i knihovníků dobrovolných, jimž úřady, organizace a instituce, které zřizují a řídí knihovny, poskytují při plnění těchto úkolů všestrannou pomoc. Při výkonu své funkce se knihovník opírá o aktiv dobrovolných spolupracovníků knihovny.

2. Předpisy o kvalifikačních předpokladech pracovníků knihoven vydají, pokud to nepřísluší podle zvláštních předpisů do působnosti jiných orgánů, příslušné ústřední orgány a úřady v dohodě s ministerstvem školství a kultury a s ústředním výborem příslušného odborového svazu, zároveň stanoví, v kterých knihovnách pracují knihovníci z povolání.

3. Úřady, organizace a instituce, které zřizují řídí knihovny, zajišťují soustavné doplňování a prohlubování potřebné kvalifikace zaměstnanců knihoven i dobrovolných pracovníků.

Odpověď

Dobrý den,

Definici dobrovolného knihovníka (neboli neprofesionálního knihovníka) najdete v naší databázi TDKIV http://aleph.nkp.cz/F/JV6BARAH9USYGSHA4A1DAU4A92ESG3IXU951LINNTSM95A787J-47594?func=find-acc&acc_sequence=000014371

Podrobně se touto tematikou zabývá také tato publikace

Šeřík, Zdeněk. Československé knihovnické zákonodárství: cesta k zákonu a jednotné soustavě knihoven a jeho uskutečňování. 1. vyd. Praha: Orbis, 1962. 107 s. Knihovna osvětové práce.

Zde jen upozorňuji, že je chybně uveden autor - autorem je František Novotný.

Více se touto tematikou zabývá dobový knihovnický tisk. Pokud budete mít zájem máme ho k dispozici v Knihovně knihovnické literaturu (včetně výše uvedené knihy). Najdete nás v Národní knihovně, hlavní budově, ve 2. patře. Časopisy bude pravděpodobně nutno objednat z Hostivaře.

Těšíme se na Vaši návštěvu.