Doba, kdy byla zahájena výstavba Nového HK a speciálně rok zřízení hřbitova u fotbalového hříště.

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kdy byla zahájena výstavba nové čtvrti Nový Hradec Králové a speciálně hřbitov. Vím, že šlo o lidi, kteří se museli vystěhovat z katastru města v důsledku výstavby tereziánské pevnosti. A speciální dotaz - mohou být cihly použité v hřbitovní zdi totožné s těmi, které byly použity při stavbě pevnosti? Pokud vím, měly speciální vlastnosti a byly kvalitnější, než "běžná" produkce.

Odpověď

Dobrý den,

výstavba Nového Hradce Králové byla zahájena v roce 1776 v souvislosti s bouráním hradeckých předměstí kvůli výstavbě pevnosti. Na Nový Hradec se měli přestěhovat převážně lidé z Mýtského podměstí (dnešní Slezské Předměstí). Byl zbourán i zdejší kostel sv. Antonína a stavební materiál z něj byl převezen na Nový Hradec a použit k výstavbě nového kostela stejného názvu. Okolo tohoto kostela byl také zřízen hřbitov, který zanikl v roce 1898. Při rozebírání jeho zdi bylo zjištěno, že na její výstavbu byly použity náhrobní kameny ze hřbitova u zrušeného kostela sv. Antonína na Mýtském podměstí.

Nový hřbitov u dnešního fotbalového hřiště byl zřízen v roce 1880. Nikde jsem nenašla zmínku o tom, že by na stavbu jeho zdi byly použity cihly z hradecké pevnosti. Osobně si myslím, že to není pravděpodobné, protože s bouráním hradeb pevnosti se začalo až v roce 1884.

Použité zdroje

DOMEČKA, Ludvík. Královéhradecko: místopis soudního okresu královéhradeckého. [Sv. 1] díl 1 část 1. V Hradci Králové: Sbor pro zpracování a vydávání monografií Královéhradecka, 1928. 151 s.

PITAŠ, František. Nový Hradec Králové: 1930. Holice: t. Ottmar, 1930. 108 s.

PITAŠ, František. Obec Nový Hradec Král : (místní osvětová studie). Nový Hradec Králové: F. Pitaš, 1922. 59 s.