Do třetice všeho dobrého

Text dotazu

Dobrý den,

jak vzniklo rčení Do třetice všeho dobrého? Má spojitost s náboženstvím? Svatá trojice. Stejné rčení existuje i v angličtině nebo francouzštině.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

toto pořekadlo je známo ve většině 'hlavních' jazyků. To, že je trojka magické číslo v pohádkách, je jasné. Náboženské příběhy se ale  kdysi  dávno do pohádek promítaly, proto se tato souvislost i může nabízet.

Říká se do třetice všeho dobrého.  Trojka je totiž v pohádkovém světě magické číslo ( tři zlaté vlasy děda Vševěda, tři sudičky, tři úkoly, které musí princ splnit...).

Čerpáno z: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=pro%C4%8D+se+%C5%99%C3%ADk%C3%A1+do+t%C5%99etice

Věra Nosková, autorka odborného článku pro RVP (rámcové vzdělávací programy) Čísla jako fascinující symboly (29.5.2006, Základní vzdělávání)  uvádí:

Tak například trojka je mimo jiné významným christologickým symbolem - vztahuje se k osobě Krista. Třikrát mu bylo předpovězeno ukřižování, třikrát požádal svého otce, aby od něho odňal kalich hořkosti, třikrát poodešel, aby se modlil s apoštoly, třikrát ho zapřel Petr, tři hodiny trvala tma po ukřižování, zmrtvýchvstání se stalo třetího dne atd. Trojka je domovem také ve většině pohádek: tři sourozenci, tři kouzelné předměty, tři dobré či špatné skutky. Jak praví lidové úsloví, do třetice všeho dobrého i zlého. Božskou (Svatou) trojici mají nejen křesťané, tři Višnuovy krky se objevují v Indii, božskou trojici měli staří Etruskové...

... Do třetice všeho dobrého i zlého...Třináctá komnata. 33 Kristových let.. - to je jen několik příkladů proniknutí čísel s trojkou do běžného jazyka, čísel, která cosi vyjadřují, symbolizují. Jejich ukotvení v různých jazycích má mnohdy tisíciletou historii a významy v naší křesťanské kultuře původně biblické, ale i islámské, staročínské apod.

Průpovídky, ustálená slovní spojení s čísly přešla do běžné mluvy z hlubších struktur náboženství, magie a historie. Čísla totiž mají vedle své číselné hodnoty také hodnotu pocitovou a v oblasti náboženství, ale také v krajině esoteriky, magie a pověr na sebe nabalila velké množství vlastností, které se k nim mají vázat. Tyto významy a vlastnosti jsou ale někdy protichůdné, neboť v různých kulturách a mýtech se váží k jiným příběhům, k odlišným poselstvím.

Například třináctka je v naší kultuře nešťastné číslo, přitom Kristus povolal 12 apoštolů a sám byl tedy třináctý. U nás má třináctka špatnou pověst, v Mexiku je naopak třináctka pozitivním číslem, také podle kabaly jde o šťastné číslo.

Čerpáno z: https://clanky.rvp.cz/clanek/k/numerologie/566/CISLA-JAKO-FASCINUJICI-SYMBOLY.html