Do třetice všeho dobrého

Text dotazu

Dobrý den,

jak vzniklo rčení Do třetice všeho dobrého? Má spojitost s náboženstvím? Svatá trojice. Stejné rčení existuje i v angličtině nebo francouzštině.

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

toto pořekadlo je známo ve většině 'hlavních' jazyků. To, že je trojka magické číslo v pohádkách, je jasné. Náboženské příběhy se ale  kdysi  dávno do pohádek promítaly, proto se tato souvislost i může nabízet.

Říká se do třetice všeho dobrého.  Trojka je totiž v pohádkovém světě magické číslo ( tři zlaté vlasy děda Vševěda, tři sudičky, tři úkoly, které musí princ splnit...).

Čerpáno z: https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=pro%C4%8D+se+%C5%99%C3%ADk%C3%A1+do+t%C5%99etice

Věra Nosková, autorka odborného článku pro RVP (rámcové vzdělávací programy) Čísla jako fascinující symboly (29.5.2006, Základní vzdělávání)  uvádí:   

Tak například trojka je mimo jiné významným christologickým symbolem - vztahuje se k osobě Krista. Třikrát mu bylo předpovězeno ukřižování, třikrát požádal svého otce, aby od něho odňal kalich hořkosti, třikrát poodešel, aby se modlil s apoštoly, třikrát ho zapřel Petr, tři hodiny trvala tma po ukřižování, zmrtvýchvstání se stalo třetího dne atd. Trojka je domovem také ve většině pohádek: tři sourozenci, tři kouzelné předměty, tři dobré či špatné skutky. Jak praví lidové úsloví, do třetice všeho dobrého i zlého. Božskou (Svatou) trojici mají nejen křesťané, tři Višnuovy krky se objevují v Indii, božskou trojici měli staří Etruskové...

... Do třetice všeho dobrého i zlého...Třináctá komnata. 33 Kristových let.. - to je jen několik příkladů proniknutí čísel s trojkou do běžného jazyka, čísel, která cosi vyjadřují, symbolizují. Jejich ukotvení v různých jazycích má mnohdy tisíciletou historii a významy v naší křesťanské kultuře původně biblické, ale i islámské, staročínské apod.

Průpovídky, ustálená slovní spojení s čísly přešla do běžné mluvy z hlubších struktur náboženství, magie a historie. Čísla totiž mají vedle své číselné hodnoty také hodnotu pocitovou a v oblasti náboženství, ale také v krajině esoteriky, magie a pověr na sebe nabalila velké množství vlastností, které se k nim mají vázat. Tyto významy a vlastnosti jsou ale někdy protichůdné, neboť v různých kulturách a mýtech se váží k jiným příběhům, k odlišným poselstvím.

Například třináctka je v naší kultuře nešťastné číslo, přitom Kristus povolal 12 apoštolů a sám byl tedy třináctý. U nás má třináctka špatnou pověst, v Mexiku je naopak třináctka pozitivním číslem, také podle kabaly jde o šťastné číslo.

Čerpáno z: https://clanky.rvp.cz/clanek/k/numerologie/566/CISLA-JAKO-FASCINUJICI-SYMBOLY.html

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

10.11.2021 04:11

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu