Do frasa

Text dotazu

Dobrý den,

jaký je význam slovenské kletby Do frasa? Co znamená fras?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

podobnou otázkou se již zabývala Jazyková poradna Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra. Citováno z odpovědi: „Slovo fras má v slovenčine význam „čert, parom“ a používa sa najmä vo výrazoch rozhorčenia a v kliatbach, napr. kieho (aj kýhofrasa!, aby ťa  fras vzal! a pod. V prenesenom význame sa slovom fras nazýva aj bezvýznamná vec, taľafatka, napr. má plnú zásuvku všelijakých krémikov, šminiek a iných frasov.“

V čestině bychom tento výraz mohli najít také např. v jadrné kletbě: „Táhni k čertu“, která je dnes bohužel již na ústupu. Článkem v časopise Naše řeč (ročník 26 (1942), číslo 3, s. 93-95) přispěl k tomuto tématu Ferdinand Streček, který obdobný jazykový jev zaznamenal na mladoboleslavsku.

Použité zdroje

Jazyková poradna Jazykovědného ústavu Ľudovíta Štúra https://jazykovaporadna.sme.sk/q/7449/#ixzz7BtzNdMgM
Naše řeč (ročník 26 (1942), číslo 3, s. 93-95, dostupné online) http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3674