dluhy a půjčky

Text dotazu

Dobrý den, bylo by prosím možno ztížit a omezit možnost finančních půjček, především u fyzických osob? Zakázat nebo aspoň omezit reklamy na půjčky ? Znemožnit vypůjčování osobám bez pravidelného příjmu a těm, které už mají někde půjčeno a nesplaceno? Zejména pak celostátně zvýšit kulturu rozumného hospodaření od školnách let, zavést to jako povinný předmět na všech typech základního a středního (středoškolského, učňovského) vzdělávání a pořádat i veřejné bezplatné kurzy pro dospělé? 'Nebo by ty kurzy mohly být za symbolický drobný poplatek - přihlásili by se jen vážní zájemci a spíše by také vytrvali, když už si zaplatili a věděli by, že v případě přerušení docházky a nového nástupu by museli platit znovu. Také by mohly být kurzy korespondenční, vhodné zejména pro osoby hůře pohyblivé, z odlehlých oblaszí, samot apod. (Pokud jsou tyto možnosti reálné, je možné a perspektivní je některé instituci či institucím (kterým?) přímo navrhnout?

Odpověď

Dobrý den,

 

vámi zmíněnému tématu se věnuje níže uvedený článek: https://www.cnb.cz/cs/spotrebitel/ochrana_spotrebitele/spotrebitelsky_uver.html . Od prvního června roku 2018 platí přísnější pravidla pro poskytovatele půjček. Dále Česká Národní banka na svých stránkách připravila graficky velmi dobře vyvedená videa, která informují, jak má občan řádně postupovat v různých životních situacích:

https://www.penizenauteku.cz/zivotni-udalosti/dluhy/

https://www.penizenauteku.cz/tvorba-rozpoctu/

 

Programy pro školy zaměřené na správné hospodaření již v ČR také existují. Jejich částečný seznam je dostupný na stránkách České spořitelny: https://www.csas.cz/cs/o-nas/verime-dobrym-vecem/financni-vzdelavani . Dobrým příkladem je současný projekt Abeceda peněz: https://www.csas.cz/cs/landing-page/abecedapenez

 

Dále například:

·         http://www.financeproradost.cz/clanek/financni-akademie

·         https://www.zfpa.cz/

·         http://www.fgdoskol.cz/pro-skoly-2/

 

Projektů a agentur zaměřených na prevenci zadluženosti bude jistě více.

 

 

 

Obor

Ekonomické vědy, obchod

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

23.01.2019 02:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu