Díla Zdeny Frýbové

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o zaslání alespoň stručného obsahu těchto děl Zdeny Frýbové: Uzavřený
pavilon, Rok na haciendě, Příběh z lékárny, K lásce připraven.
Dále bych se ráda dozvěděla, jestli měla paní Frýbová děti či manžela.

Odpověď

Dobrý den,

k dílům Rok na haciendě (1963) a Příběh z lékárny (1964), která Zdena Frýbová napsala ještě pod pseudonymem Zdenka Redlová, jsme v elektronickém katalogu NK ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) nalezli krátké anotace:

* Příběh z lékárny / Zdenka Redlová. 1. vyd. Praha : Československý spisovatel, 1964 (Brno : Tisk 2). 149, [2] s. ; 8°. (Život kolem nás ; Sv.
43)
Resumé: Příběh ze současnosti, viděný očima pěti zúčastněných lidí různých charakterů a mentality. V jejich vyprávění o jedné a téže události se odrážejí hlavní problémy dnešních vztahů lidí v rodině a společnosti i rozdílnost přístupu k řešení obtížných životních situací.

* Rok na haciendě / Zdenka Redlová ; Il. Jan Janča. 1. vyd. Brno : Krajské nakladatelství, 1963 (Tisk 12). 229, [2] s. ; 8°. (Pulsy ; Sv. 3)
Resumé: Příběh mladíka, který nebyl přijat na vysokou školu, našel zaměstnání ve šlechtitelské stanici v pohraničí, a když se tam osvědčil byl poslán studovat na vysokou školu. Víc než nesložitou dějovou zápletkou zaujme novela vylíčením málo známého prostředí, v němž jsou vychováváni závodní koně.
Svazky v NKF nebo ztráta

Podrobnější informace by Vám mohly poskytnout také recenze na tyto knihy z Bibliografie české literární vědy od r. 1961
(http://isis.ucl.cas.cz/index.jsp?form=biblio):

* ZÍTKOVÁ, Irena. Zdeňka Redlová - Rok na haciendě : Poznámka ke knize. In:
Mladá fronta. - Roč. 19, č. 72 (24. 3.), s. 5. - 1963 [Recenze.]
-> Rok na haciendě [román] / Zdeňka Redlová Zdeňka Redlová, později
-> Zdena Frýbová

* HEŘMAN, Zdeněk. Příběh z lékárny, ale- . In: Literární noviny. - Roč. 13, č. 47 (21. 11.), s. 4. - 1964 [Recenze.]
-> Příběh z lékárny [povídka] / Zdenka Redlová

Na knize K lásce připraven Zdena Frýbová spolupracovala s Miroslavem Plzákem, podrobnější informace o jejím obsahu jsme nalezli pouze na volném internetu - http://www.maturita.cz/referaty/referat.asp?id=2803, určitou představu o zaměření publikace mohou nabídnout i klíčová slova v záznamu:

K lásce připraven / Miroslav Plzák, Zdena Frýbová ; [ilustrace Jiří Vančura]. -- Praha : Naše vojsko, 1979. -- 123 s. : il. ; 21 cm. -- (Magnet ; 13/79)
 * partnerské vztahy * láska -- psychologické aspekty * muži a ženy * sexualita * populárně-naučné publikace

Uzavřený pavilon byl název televizní inscenace, kniha s tímto názvem se mezi publikovanými díly Z. Frýbové nevyskytuje.
Autory scénáře byli Jaroslav Matějovský a Jaroslav Dietl, námět podle novely Zdeny Frýbové - Náraz, jak uvádí článek Jany Sorpové (citace viz níže). Děj se odehrává v 50. letech, hlavním námětem je marný boj jednotlivce s všemocnou StB, kruté metody fyzického i psychického nátlaku v prostředí psychiatrické léčebny.

SORPOVÁ, Jana. Uzavřený pavilón : Zdena Frýbová - Jaroslav Matějovský a Jaroslav Dietl, ÚTS, Praha. In: Scéna. Roč. 16, č. 10 (1991), s. 6.
Plný text: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=Scena/16.1991/10/6.png

Co se týče informací ze soukromého života, máme k dispozici pouze velmi stručné údaje:
Zdena Frýbová 1934-2010. Narodila se v rodině úředníka. Po maturitě na reálném gymnáziu v Praze (1953) se odstěhovala do Mariánských Lázní, kde pracovala jako administrativní pracovnice nejprve v závodním zdravotním středisku a poté v Dřevařských závodech. Od návratu do Prahy (1968) se věnovala výhradně literatuře a publicistice orientované především na oblast zdravotnictví, psychologie a sociologie. Založila nadaci Robin na ochranu zvířat.

Zdroj:
Slovník českých spisovatelů od roku 1945. Díl 1, A-L. Praha: Brána; Ústav pro českou literaturu, 1995. Str. 184-185. ISBN 80-85946-16-5.

Zdena Frýbová příliš rozhovorů neposkytovala, a pokud ano, týkaly se spíš jejího postoje k politice, společenské situaci, jejích názorů. O svém soukromí nikdy nehovořila, domnívala se, že spisovatel o sobě vypovídá prostřednictvím svých knih. Více informací můžete nalézt v článku "O svém soukromí nikdy nemluvím" (In: Vlasta. ISSN 0139-6617. Roč. 49, č. 8 (1995), s. 16-17).