digitalizované dokumenty

Text dotazu

Ve zprávách ČT jsem slyšel o ceně UNESCO, kterou NK dostala za to, že zpřístupnila staré dokumenty. Prý údajně volně a komukoliv. Při pokusu o vstup jsem byl odmítnut s vysvětlením, že prohlížet je možné pouze v prostorách knihovny. Jak to tedy je a za co vlastně je ta cena? V čem je pokrok, když stejně musím do Prahy?

Odpověď

Dobrý den, "NK ČR získala cenu UNESCO - Jikji - Paměť světa za přístup k ochraně a zpřístupňování světového kulturního dědictví. Udělení ceny Jikji potvrzuje výsadní postavení, jež si v této oblasti Národní knihovna České republiky vydobyla.
V soutěži porazila více než třicet předních knihovnických institucí z celého světa, z nichž sedm postoupilo do nejužšího finále. Vítěze určil čtrnáctičlenný Mezinárodní poradní výbor programu UNESCO Paměť světa, Manuscriptorium patří k těm aktivitám Národní knihovny, které k výslednému rozhodnutí přispěly významnou měrou."

Tyto řádky jsou převzaty z stránek projektu MEMORIA http://www.memoria.cz/site_cz/index.asp . Zde je v souvislosti se zpřístupněním uvedeno:

"Volný přístup
Projekt MEMORIA předpokládá volné zpřístupnění veškerých dostupných dat, nesoucích informaci o existenci dokumentu a jeho základní popis. U dokumentů, u nichž existuje digitální kopie, bude volně dostupný kompletní náhled do celého dokumentu v kvalitě nezbytné pro orientaci v dokumentu."

Toto zpřístupnění jsme vyzkoušeli v rámci spolupráce s některými pražskými institucemi, náhled je k dipozici pro všechny.

Dále se uvádí:
"Podrobnější informace, zejména obrazy vyšší kvality a tzv. plné texty dokumentů, budou zpřístupněny na základě udělení licence, opravňující k jejich využívání. Zatím se neuvažuje o udělování licence jednotlivcům."

Na stránkách naleznete seznam institucí, které bázi v plné kvalitě zpřístupňují - viz Seznam licencovaných poskytovatelů http://www.memoria.cz/site_cz/list.asp?what=inst , včetně sdělení o možnostech připojení dalších institucí.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

13.02.2008 17:56

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu