digitalizované dokumenty

Text dotazu

Ve zprávách ČT jsem slyšel o ceně UNESCO, kterou NK dostala za to, že zpřístupnila staré dokumenty. Prý údajně volně a komukoliv. Při pokusu o vstup jsem byl odmítnut s vysvětlením, že prohlížet je možné pouze v prostorách knihovny. Jak to tedy je a za co vlastně je ta cena? V čem je pokrok, když stejně musím do Prahy?

Odpověď

Dobrý den, "NK ČR získala cenu UNESCO - Jikji - Paměť světa za přístup k ochraně a zpřístupňování světového kulturního dědictví. Udělení ceny Jikji potvrzuje výsadní postavení, jež si v této oblasti Národní knihovna České republiky vydobyla.
V soutěži porazila více než třicet předních knihovnických institucí z celého světa, z nichž sedm postoupilo do nejužšího finále. Vítěze určil čtrnáctičlenný Mezinárodní poradní výbor programu UNESCO Paměť světa, Manuscriptorium patří k těm aktivitám Národní knihovny, které k výslednému rozhodnutí přispěly významnou měrou."

Tyto řádky jsou převzaty z stránek projektu MEMORIA http://www.memoria.cz/site_cz/index.asp . Zde je v souvislosti se zpřístupněním uvedeno:

"Volný přístup
Projekt MEMORIA předpokládá volné zpřístupnění veškerých dostupných dat, nesoucích informaci o existenci dokumentu a jeho základní popis. U dokumentů, u nichž existuje digitální kopie, bude volně dostupný kompletní náhled do celého dokumentu v kvalitě nezbytné pro orientaci v dokumentu."

Toto zpřístupnění jsme vyzkoušeli v rámci spolupráce s některými pražskými institucemi, náhled je k dipozici pro všechny.

Dále se uvádí:
"Podrobnější informace, zejména obrazy vyšší kvality a tzv. plné texty dokumentů, budou zpřístupněny na základě udělení licence, opravňující k jejich využívání. Zatím se neuvažuje o udělování licence jednotlivcům."

Na stránkách naleznete seznam institucí, které bázi v plné kvalitě zpřístupňují - viz Seznam licencovaných poskytovatelů http://www.memoria.cz/site_cz/list.asp?what=inst , včetně sdělení o možnostech připojení dalších institucí.