Digitalizace dokumentů

Text dotazu

Dobrý den,
dnes jsem zaslechla, že u nás v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem se zachovávají dokumenty tak, že se dostanou do elektronické podoby - je pak tedy snadnější se k nim dostat i přes to, že je o starší díla. Chci se tedy zeptat, zda-li tento systém funguje v Národní knihovně, a zda-li bych se tedy mohla dostat např. ke knize z roku 1927 v elektronické podobě.

Ráda bych pracovala s knihou - CHRISTIE, Agatha. Muž v hnědém obleku. Překlad František Poledna. Praha: Českomoravské podniky tiskařské a vyd., 1927, která je v Národní knihovně přístupna pouze prezenčně a vzhledem k tomu, že z Prahy nejsem, velice bych ocenila kdybych se k ní mohla dostat nějak jinak. Dnes jsem se ptala v Severočeské vědecké knihovně, jestli by bylo možné tuto knihu zaslat právě do Ústecké knihovny, kde by byla k dispozici také jen prezenčně, ale měla bych k ní lepší přístup. Bylo mi řečeno, že si myslí že to není možné, ale raději se chci obrátit ještě na vás, protože mám opravdu velký zájem pracovat s touto knihou na mé Bakalářské práci a tak se snažím najít nějaké řešení jak to uskutečnit.

Mockrát děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Odpověď

Dobrý den,

 

Národní knihovna taktéž pracuje na digitalizaci části svého knižního fondu, jedná se ovšem o poměrně složitý proces a výběr exemplářů, které budou převedeny do elektronické podoby, se řídí více faktory a podmínkami. Bohužel není v sílách knihovny digitalizovat konkrétní tituly na základě objednávek jednotlivých čtenářů.

Elektronickou verzí knihy Muž v hnědém obleku nedisponujeme a samotný tištěný exemplář knihy se nachází v Národním konzervačním fondu. Znamená to, že bohužel tuto knihu nemůžeme zapůjčit čtenáři jiné knihovny v rámci meziknihovní výpůjční služby. Nicméně ze svazků v Národním konzervačním fondu zpravidla bez problému lze objednat tištěnou kopii (pochopitelně se jedná o službu placenou). Další možností je obrátit se na Vědeckou knihovnu v Olomouci, která dle Souborného katalogu České republiky taktéž má tuto knihu ve svém fondu.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.02.2016 15:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu