digitalizace

Text dotazu

Dobrý den,
narazil jsem na Váš projekt Digitalizace dokumentů. Protože se u nás připravuje něco podobného, chtěl jsem se Vás zeptat na zkušenosti.V tuto chvíli by mě zajímaly zkušenosti spíše se zařízeními, které používáte. Konkrétně zařízení na prohlížení mikrofilmů, jejich tisk, případně převod do digitální podoby.

Odpověď

Pro prohlizeni mikrofilmu pouzivame ruzne typy ctecich pristroju, vetsinou starsiho data, tedy ruzne typy Dokumatoru. Z novejsich predevsim pristroj Gideon, protoze je vhodny pro novinovy format. Doporucujeme pristroje s odraznym stinitkem, ktere je setrnejsi ke zraku. Cteci pristroje dodavaji v CR ruzne firmy seznam Vam mohu na pozadani zaslat. Pro zhotovovani zpetnych zvetsenin se pouzivaji cteci zpetne zvetsujici pristroje, my mame Canon NP 780 a Canon NP 980, dnes se ale spis vyrabeji na bazi skeneru mikrofilmu spojenych s digitalni kopirkou nebo tiskarnou. Doporucujeme Canon MS 500 nebo Canon MS 800.

Pro digitalizaci mikrofilmu existuje take rada zarizeni napr. vyse uvedene skenery Canon, vhodne spise pro mensi objem produkce. Vykonnejsi jsou pak skenery SunRise, Mekel, Wicks and Wilson, Zeutschel, lisici se jen nekterymi detaily. Konkretni volba pristroje zalezi na Vasich zamerech.

Nakonec bychom radi doporucili zabyvat se take otazkou indexace digitalnich dat, ktera neni jednoduchou zalezitosti a jeji nereseni byva pricinou mnoha problemu. Opet zalezi na ucelu k jakemu maji digitalni dokumenty slouzit. Pokud mate zajem o dalsi informace, nabizim setkani v Centralnim depozitari v Hostivari, kde Vam muzeme ukazat jak konkretní zarizení, tak i system tvorby digitalnich dokumentu.