Dietolog, obezitolog - vzdělání

Text dotazu

Dobrý den!
zajímalo by mne, kdo se může oficiálně označovat jako dietolog, případně obezitolog?! Donedávna jsem byla v domění, že dietologem/obezitologem se mohou definovat pouze absolventi lékařských fakult s příslušnými atestacemi, ale na internetu mě zarazily stránky firem nabízejících kurzy certifikované MŠMT, které se slovem "dietologie" často ohánějí!
Děkuji mnohokrát za jakoukoliv radu a přeji příjemné dny.

Odpověď

Dobrý den,

z různých zdrojů je patrné, že je třeba rozlišovat v podstatě mezi třemi specializacemi:

1) Dietolog/obezitolog - jedná se o lékařský obor, který mohou vykonávat pouze úspěšní absolventi lékařských vysokých škol. Zaměřují se na prevenci a léčbu nemocných lidí.

2) Nutriční specialista - oprávnění k užívání tohoto "titulu" opět získává pouze úspěšný absolvent vysoké školy nebo vyšší odborné školy se zdravotnickým zaměřením. 

3) Výživový poradce - na rozdíl od dvou výše uvedených zaměstnání nesmí výživový poradce pracovat s nemocnými lidmi. V jeho kompetencích je zabývat se zdravou životosprávou a poradenství v oblasti výživy výhradně u zdravých lidí. Výživovému poradci k vykonávání své profese stačí oprávnění o  návštěvě kurzů, seminář, různé formy vzdělávání zaměřené na tuto tematiku, apod.

 

Tedy v podstatě je to tak, jak píšete ve Vašem dotazu, dietolog musí mít vystudovanou lékařskou fakultu. Dietami a dalšími metodami pro redukci váhy či zdravého způsobu života, se mohou zabývat také výživoví poradci, ovšem ti mají oprávnění spolupracovat pouze se zdravými lidmi a navíc při jejich výběru by měli být lidé opatrní a před zahájením spolupráce s poradcem si o jeho profesionalitě zjistit maximum - na rozdíl od dietologů nemají někteří tito poradci žádné potvrzení o lékařském vzdělání.

 

Více informací se mžete dočíst např. v následujících odkazech:

http://www.osu.cz/dokumenty/monitoringmedii/1196.pdf

http://pravehubnuti.cz/

http://www.vas-dietolog.cz/clanek/kdo-je-to-dietolog/

http://www.fitweb.cz/clanky/hubnuti/457492-jak-si-vybrat-odbornika

http://zdrava-vyziva.zdrave.cz/nutricni-terapeut-versus-vyzivovy-poradce/

 

 

Pro lepší představu o náplní práce nutričního terapeuta si můžete přečíst materiály dvou lékařských fakult (UK Praha, MU Brno), které tento obor ke studiu nabízí:  http://www.lf1.cuni.cz/file/30391/nutricni_terapeut.pdf , http://www.med.muni.cz/index.php?id=987.

 

Pokud byste potřebovala podrobnější informace k tomuto tématu či jinému lékařskému oboru, doporučujeme Vám obrátit se na Národní lékařskou knihovnu (www.nlk.cz), která je také zapojena do služby Ptejte se knihovny a zodpovídá dotazy uživatelů (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/narodni-lekarska-knihovna/). Knihovnu naleznete také v seznamu knihoven ve formuláři pro položení dotazu (http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu).  

Obor

Výchova a vzdělávání

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.06.2013 12:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu