Didaktické pohádky- příběhy

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vědět zdali je možnost zjistit informace týkající se přehledu vydané literatury nakladatelstvími (mezi 90. léty až do roku 2008) zaobírající se terapeutickými pohádkami - didaktické pohádky jako příklad uvádím Tajemství panské zahrady - od Petra Kukala. Jedná se o didaktické příběhy určené dětem, ne jako literatura pro pedagogy, rodiče.

Odpověď

Dobry den, na oba Vase dotazy neni mozno podat jednoznacne odpovedi. Z Vaseho zadani neni zcela jasne, zda mate na mysli treba i didakticke pribehy pro deti.
V elektronickem katalogu Narodni knihovny CR se totiz spis nez didakticke pohadky nebo bajky vyskytuji hesla jako didakticke pribehy nebo povidky. Casto se jedna ale o pribehy, ktere jsou spjaty s nabozenskym podtextem, viz cituji z uvodu k: RIHA, Karel. Pro detske duse dospelych a tazave oci deti vypravi Otec Karel. Olomouc: Matice cyrilometodejska, 1994. "Kazda dobra pohadka ma pravdive jadro. Ba, nektera pravda se neda jinak rici nezli v pohadce. Dospeli ji nekdy zamerne hledaji, ale jen deti ji bezprostredne prozivaji...Tyto pohadky hledaji stopy, jez naznacuji smer...Budete-li vsak v nich pokracovat, svym zivotem je rozvijet, muzete doufat, ze Pan vam zjevi Pravdu, krasnejsi nez vsechny pohadky."
Doporucit mohu nasledujici pribehy:
TABORSKY, Jiri. Povidky c.2. Praha: MICH& ELA Ekumenicke vydavatelstvi,2004.
 MOLICKA, Maria. Pribehy, ktere leci. Praha: Portal, 2007.
UHRICKOVA, Alena. Z pohadky do zahradky. Prirodovedne tvoreni pro male deti a jejich maminky. Brno: Rezekvitek, 2002.

V priloze Vam posilam bibliograficke zaznamy knih a clanku, ktere jsem  na ukazku vyhledala z elektronickem katalogu NK CR, baze NKC (knihy) a ANL (clanky). Narodni knihovna CR svoje katalogy a databaze volne zpristupnuje na svych webovych strankach www.nkp.cz . Zadate-li kombinaci klicovych slov / predmetova hesla,  muzete se sama podivat,  jakou literaturu k Vasi problematice tyto zdroje nabizeji.

Na internetu je take nekolik odkazu, z kterych byste mohla cerpat, viz  :

http://www.theatrludem.cz/project.php?article=1

http://terapie.az4u.info/cs/alternativni-terapie/terapie-rodinou/alternativni-skoly/waldorfske-skoly/vznik-a-specifika-waldorfske-pedagogiky.html

http://www.psychosomatika.net/doc/OHNIVAK.doc

Doporucila bych Vam kontaktovat Ceskou psychoterapeutickou spolecnost, nebot Vami sledovana problematika spada do oblasti zajmu teto spolecnosti -
http://www.psychoterapeuti.cz/index.php?option=com_mjfrontpage&Itemid=15. Pokud nejaky vyzkum v  letech 2000 - 2008 probihal, informace o nem by nejspis prave tato spolecnost mela. V nasich dostupnych zdrojich jsem  informaci o vyzkumu  nenasla.