Dialekt sudetských Němců

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi, prosím, doporučit nějakou publikaci, kde bych se dozvěděl něco o dialektech sudetských Němců, pokud možno z oblasti severních Čech?

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za opožděnou odpověď na Váš dotaz. V Elektronickém katalogu NK ČR - bázi NKC (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) jsme nalezli např. záznamy těchto publikací, kompletní záznamy včetně klíčových slov si můžete prohlédnout ve zmíněné bázi NKC, po zadání dotazu sudet? dialekt? lze nalézt v bázi NKC i další dokumenty na toto téma:

* RUSAROVA, Andrea. Die Entwicklung der Kuhländler Mundart nach dem Jahre 1945. Leer : Rautenberg, c2000. 135 s. ISBN 3-7921-0622-1.
* Auswärts : mundartliches aus Böhmen, Mähren und Sudetenschlesien. München
: Sudetendeutsche Verlagsgesellschaft, 1999. 133 s. (Sudetendeutsche Volkskunde und Kulturgeschichte ; Bd. 1) ISBN 3-934670-00-8.
* ZUCKRIEGL, Hans. Wörterbuch der südmährischen Mundarten und ihre Verwendung in Sprache, Lied und Schrift mit Beispielen aus dem täglichen Leben.  [Wien] : Zuckriegl, [1999].  620 s.
* Sudetendeutsches Wörterbuch : Wörterbuch der deutschen Mundarten in Böhmen und Mähren-Schlesien. München : Oldenbourg, [1982]-.
* KNOBLICH, Wilhelm. Die Braunauer Mundart von Wilhelm Knoblich. Forchheim :
Heimatkreis Braunau/Sudetenland e.V., [1991]. 145 s.

Zajímavé by pro Vás mohly být i následující články, které jsme vybrali ze všeobecné článkové bibliografie ANL (http://aleph.nkp.cz/cze/anl), zajímavé příspěvky na toto téma jsou např. poměrně pravidelně publikovány v řadě sborníků Ekonomické problémy transformace hospodářství České republiky s přihlédnutím ke specifikům Euroregionu Nisa:
* Zu deutschsprachigen Lautverhältnissen in Regionen des nördlichen Böhmens und zum gemeinsamen Wortgut slavischer Provenienz in Sachsen und Nordböhmen / Fritz-Peter Scherf. In: Brücken : Germanistisches Jahrbuch Tschechien-Slowakei. Neue Folge, Germanistik. -- Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2006. -- ISBN 80-7106-936-1. -- 13 (2005), s. [73]-85
* Relikty německých nářečí v severních Čechách / Helena Neumannová, Irena Vlčková. In: Ekonomické problémy transformace hospodářství České republiky s přihlédnutím ke specifikům Euroregionu Nisa. -- Liberec : Technická univerzita, 2005. -- ISBN 80-7083-916-3. -- 6. díl, s. 450-461
* K výzkumným pracím na projektu Atlas historických německých nářečí v České republice / Helena Vlčková, Irena Neumannová. In: Ekonomické problémy transformace hospodářství České republiky s přihlédnutím ke specifikům Euroregionu Nisa. -- Liberec : Technická univerzita v Liberci, 2004. -- ISBN 80-7083-853-1. -- 5. díl, s. 201-205
* Jazykový atlas. Německá nářečí v severních Čechách / Helena Neumannová, Irena Vlčková.  In: Ekonomické problémy transformace hospodářství České republiky s přihlédnutím ke specifikům Euroregionu Nisa. -- Liberec :
Technická univerzita, 2001. -- ISBN 80-7083-540-0. -- S. 93-99

Můžete také zkusit využít Bibliographie der deutschen Sprach- und
Literaturwissenschaft (http://www.bdsl-online.de),  z českých zdrojů Vám
dále můžeme doporučit katalog Krajské vědecké knihovny v Liberci
(http://www.kvkli.cz) vzhledem k tomu, že tato knihovna se specializuje na
sudetika.