Developerské projekty

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych se informovala, zda existuje nějaká dostupná literatura týkající se developerství a developerských projektů v Praze, potažmo ČR? Ideálně zaměřena i na historii a vývoj této problematiky.
Předem děkuji za odpověd.

Odpověď

Dobrý den, literaturu k problematice, která vás zajímá, lze hledat např. v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - knihy; vyhledávání umožňují kombinace klíčových slov (předmětová hesla); doporučujeme také podívat se na volně přístupné databáze Národní technické knihovny https://www.techlib.cz/cs/, příp. Knihovny Vysoké školy ekonomické https://knihovna.vse.cz/ .

Na ukázku uvádíme některé tituly, které se problematikou zabývají; záznamy jsou z Národní digitální knihovny, systém Kramerius 5.

Developerství, ekonomická efektivnost investic

Základním vlivem, působícím na rozvoj stavění, je v každém regionu celková (globální) hospodářská situace. Hospodářská situace na jedné straně podmiňuje připravované investice, na druhé straně určuje výnos již existujících investic...

Z pohledu stavebnictví a developerských aktivit je zajímavé působení faktorů, které nazveme vnitřní a vnější vlivy...

Za určitý vliv, působící uvnitř hospodářského celku ČR, je třeba považovat (a při developerských pracech respektovat) skutečnost, že financování a přestavba vnitřní struktury národního hospodářství probíhá různými formami

• změnou funkcí užitnosti existujících hmotných statků (NH) ve vztahu к uživatelům

a existujícím, nebo novým majitelům,

• uplatňováním inflačních trendů (NH) regulovaných (regulovatelných) vládou,

• zvýšenou úrokovou mírou z bankovních úvěrů  a inflační trendy (vesměs střednědobý charakter)

BERAN, Václav a kol. Ekonomika a management 21. Praha: Vydavatelství ČVUT, 2003.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:8f74e050-e916-11e2-9439-005056825209

Další odkazy ze systému Kramerius 5:

LÁNÍK, Jaroslav. Historie a současnost podnikání v Praze. Žehušice: Městské knihy, 2004.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:2ffdf710-79fc-11e4-ad1c-005056827e51

MOTYČKA, Richard. Posouzení skutečných a nabídkových cen rezidenčních nemovitostí. Praha: FinEco, 2012.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:6b918160-39b2-11e8-a7aa-005056825209

Bytová výstavba ve Středočeském kraji 1997-2004. Praha: Český statistický úřad, Krajská reprezentace pro Středočeský kraj, 2005.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:b10c5250-0629-11e7-91c5-001018b5eb5c

Z elektronického katalogu NK ČR jsme vybrali:

     Developer : projekty novych rodinnych a bytovych domu. -- Praha : Realit-Petr Wimmer, 2002-. -- svazku ; 20-24 cm. -- ISSN 1212-4184 (chybne)

     Podnikatelsky plan / Jitka Srpova a kolektiv. -- Vyd. 1.. -- Praha : Oeconomica, 2007. -- 242 s. : il. ; 30 cm. -- ISBN 978-80-245-1263-1 (broz.) : Kc 207,00

     Psychologie architektury / Lubomir Kostron. -- Vyd. 1.. -- Praha : Grada, 2011. -- 207 s. : il. ; 24 cm. -- ISBN 978-80-247-2926-8 (broz.)

     Rozvoj bydleni. -- Praha : Ceske vysoke uceni technicke v Praze, Fakulta stavebni, katedra ekonomiky a rizeni ve stavebnictvi, [2001?]-. -- sv. ; 21 cm

     Rizeni uspesnosti stavebnich firem a dodavatelskych stavebnich projektu / Ales Tomek. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Ceske vysoke uceni technicke, 2009. -- 174 s. : il. ; 26 cm. -- ISBN 978-80-01-04349-3 (broz.)

     Stanoveni diskontni miry pro ocenovani developerskych projektu a analyza realitniho trhu / Eduard Hromada, Pavlina Rodlova, Radka Vasickova. -- Vyd. 1.. -- Praha : FinEco, 2013. -- 132 s. : il. (nektere barev.) ; 25 cm. -- ISBN 978-80-86590-13-4 (broz.)

     Z Benesova za stavbami 20. stoleti krajinou vnejsi i vnitrni : [pruvodce svetem architektury 20. stoleti Benesovska] / Tomas Fassati. -- 3., dopl. vyd.. -- Benesov : Muzeum umeni a designu, 2008. -- 281 s. : il., portrety, plany ; 30 cm. -- ISBN 978-80-903798-9-3 (broz.) : neprodejne

... a ještě  několik odkazů z internetu:

Rozvoj bydlení. Praha: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, katedra ekonomiky a řízení ve stavebnictví, [2001?]- .

Územní analýza aktuálních developerských projektů výstavby bytových domů v Praze je Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (dále jen IPR Praha) zpracovávána každoročně již od r oku 2009. Jejím cílem je přinášet objektivní a komerčními zájmy zcela nezatížený pohled na dění na pražském trhu s novými byty z hlediska vývoje nabídky, poptávky, průměrných cen a dalších klíčových charakteristik. Předkládaná analýza se primárně nezaměřuje na detailní rozbor prodejních statistik jednotlivých rezidenčních projektů a už vůbec ne na to, jaké developerské společnosti mají nejvýznamnější postavení na pražském trhu s novými byty, ale hlavní pozornost je věnována postihnutí územního působení bytové výstavby v rámci území Prahy...

http://www.iprpraha.cz/uploads/assets/dokumenty/ssp/analyzy/bydleni_realitni_trh/uzemni_analyza_aktualnich_developerskych_projektu.pdf

Analýza

Deloitte develop index

Jak se mění ceny nemovitostí v Praze?

Deloitte develop index sleduje kvalitativní a kvantitativní ukazatele nabídky a poptávky na pražském developerském trhu. Jeho úkolem je prezentovat aktuální stav a vývoj rezidenčního trhu ve sledovaném dvouměsíčním období. Tento soubor ukazatelů je založen výhradně na deklaratorních informacích získaných z internetových stránek jednotlivých developerských společností a ceníků developerských projektů. Základem indexu jsou počty a nabídkové ceny volných jednotek v developerských projektech ke konci sledovaného období.

https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/real-estate/articles/cze-develop-index.html

NĚMEC, Michal. Bytová výstavba na území pražského metropolitního regionu v období 2005–2010 a odhad jejího vývoje do roku 2016. Praha: Útvar rozvoje hl. m. Prahy, Odbor strategické koncepce, 2011.

http://www.iprpraha.cz/uploads/assets/dokumenty/ssp/analyzy/bydleni_realitni_trh/2011_05_mn_bytova-vystavba-na-uzemi-prazskeho-metropolitniho-regionu-v-obdovi-2005-2010-a-odhad-jejiho-vyvoje-do-roku-2016.pdf