dětský aspekt v literatuře pro děti a mládež

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat a zároveň Vás poprosit o radu. Našla jsem si několik odborných knih, které se věnují literatuře pro děti a mládež,ale v žádné z nich jsem nenašla nic o dětském aspektu (o charakteristice jednotlivých třech typech,o jejich historickém vývoji apod.). Chtěla jsem vás poprosit,zda-li by bylo možné mi poradit buďto knihu nebo nějaký odkaz na internetu, kde bych si otázku dětského aspektu ujasnila. Předem děkuji za pomoc a za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, vzniku a užívání pojmu "dětský aspekt" se věnuje kapitola nazvaná "Aspekt dětství a mládí v jazyce a stylu prózy pro děti a mládež" v knize:
* ULIČNÝ, Oldřich.  Prostor pro jazyk a styl : Lingvostylistické analýzy současné české prózy pro děti a mládež. 2. vyd., v nakl. Gaudeamus 1. vyd. Hradec Králové : Gaudeamus, 1994 (s8 - 18).

Kniha: * KOPÁL, Ján. Literatúra a detský aspekt. 1. vyd. Bratislava : Slov. pedagog. nakl, 1970, obsahuje kapitolu Rozprávačovo zacielenie na detský aspekt (s. 47 - 68).

Vznik a význam pojmu vysvětluje i kniha: * NEZKUSIL, Vladimír. Studie z poetiky literatury pro děti a mládež. 1. vyd. Praha : Albatros, 1983 (od s.33)

Další publikace k teorii dětské literatury můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc .