dětské časopisy

Text dotazu

Čtenář si žádá podklady k otázce: Vývoj a přehled dětských časopisů od doby Národního obrození do současnosti. Můžete mi, prosím, poradit nějaké prameny? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

přehled časopisů pro děti a mládež, které vycházely ke konci 19. a v průběhu 20. století, lze získat z bibliografií novin a časopisů.
Jsou to například publikace:
KUDLATA, Vojtěch. České časopisectvo XX. věku : Seznam a statistika veškerých současně vycházejících českých časopisů v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku, v Německu a v Americe. Praha : Spisovatel, 1903

KOSOVSKÝ,K. Soupis českých a slovenských současně vycházejících časopisův v zemích Koruny české, Vídni, Německu, Rusku a v Americe : s ukazatelem míst a oborů, jakož i statistikou. Praha : nákladem vlastním, 1909

Bibliografický katalog časopisectva republiky Československé za rok 1920. Praha : Československý ústav bibliografický, 1921

Seznam 3933 novin a časopisů v ČSR 1931. I. díl, Abecední. II. díl, Dle oborů. Praha-Smíchov : Středoevropská výstřiž. kancelář, 1931

PASÁK, Tomáš. Soupis legálních novin, časopisů a úředních věstníků v českých zemích z let 1939-1945. 1. vyd. Praha : Univerzita Karlova, 1980

Noviny a časopisy v českých zemích: 1953, 1954 - 1955, 1955 - 1957, 1958 - 1959, 1960 - 1963, 1963 - 1965, 1965 - 1967, 1967 - 1969,1969 - 1971, 1971 - 1973, 1974 - 1975, Praha: Národní knihovna ( bibliografie daných časových úseků vycházely samostatně - např: Noviny a časopisy 1958 - 1959. Praha: Národní knihovna, 1959.)

MALÁ, Dagmar. Přehled periodického tisku v České republice v roce 1990. Sv. 1, Soupis periodik. Praha : Národní knihovna, 1991.ISBN 80-7050-112-X ( také svazek: 2. a 3.)

Úplný katalog periodického tisku vydávaného v České republice. Praha : A.L.L. Production, [1995]- .ISSN 1211-1864

Všechny výše zmíněné bibliografie naleznete v Referenčním centru NK (v místnosti Meziknihovní výpůjční služby).

Pomoci by Vám mohl i katalog České národní bibliografie:
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=cnb

O vývoji dětských časopisů jsme bohužel žádnou publikaci nenalezli. Některé informace by ovšem mohly být obsaženy například v knize:
ČEŇKOVÁ, Jana. Vývoj literatury pro děti a mládež a její žánrové struktury : adaptace mýtů, pohádek a pověstí, autorská pohádka, poezie, próza a komiks pro děti a mládež. 1.vyd. Praha : Portál, 2006. ISBN 80-7367-095-X