Dětská dobrodružná kniha se šifrovacími mřížkami

Text dotazu

Známý shání identifikaci "starší dětské knížky", zřejmě z 60. let, na základě následujících indicií:
- kluci na prázdninách u dědečka jednoho z nich
- jeden se jmenuje Jirka a v řeči zadrhává
- v příběhu hrají velkou roli jednoduché mřížkové šifry (tj. na tabulku s písmeny se přikládá papír s prostříhanými okénky jen na určitých místech), ty mřížky a šifry jsou v knize otištěny
- v rámci prázdninového pátrání kluci něco objeví, domnívají se, že objevili "diverzanta" nebo špióna
- když přijedou za dědou a ptají se ho, co je nového, halasně jim odpoví "Nový Jičín, Nová Paka, Nové Strašecí." nebo tak nějak.
- mimo jiné si ti kluci vyrábějí rakety z pijáku, cukru a travexu.
- mám dojem, že na konci toho "špióna" nějak usvědčí a odhalí a vyjde najevo, že to žádný špión není, že je to snad nějaký voják nebo esenbák nebo pohraničník nebo někdo takový a že se s tím dědou zná

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za výraznější zdržení v odpovědi - Váš dotaz od nás skutečně vyžadoval časově náročnější pátrání. Přestože jsme prošli značné množství českých dobrodružných knih pro mládež z období od konce 50. let do 80. let a taktéž sekundární literaturu zabývající se československou tvorbou pro děti a mládež, titul, který by odpovídal zmíněným indiciím, se nám bohužel najít nepodařilo. Motiv stavění rakety se nachází v románu Vojtěcha Stekláče Béďa Dynamit a spol. z roku 1977 (viz https://www.databazeknih.cz/knihy/beda-dynamit-a-spol-166552; http://www.legie.info/kniha/4654-vojtech-steklac-beda-dynamit-spol), ostatním indiciím ovšem tato kniha neodpovídá. Celkově je úspěšnost hledání konkrétních beletristických děl dle informací o ději a obsahu z velké míry otázkou náhody, neboť neexistuje žádný zdroj ani analytický či vyhledávací nástroj, který by podobné informace shromažďoval a systematizoval.

Děkujeme za pochopení.