Detonační rychlost pyrotechnické slože

Text dotazu

Přeji hezký den.
Jsem student oboru bezpečnostního inženýrství a píši semestrální práci na téma "Vlastnosti výbušnin a některých pyrotechnických složí". Potřeboval bych prosím vědět, jaká je asi tak hodnota detonační rychlosti pyrotechnické slože o složení 70% chloristan draselný + 30% hliníkový prášek (v případě její exploze, např. u silných petard, kulových pum, apod.). Dlouho jsem pátral různě po internetu, ale bohužel jsem detonační rychlost této slože nikde nenašel. Děkuji Vám pěkně za Vámi věnovaný čas a ochotu.

Odpověď

Dobrý den,

standardně se zabýváme pouze obory historie a lingvistika, nicméně během rychlého průzkumu jsme na internetu nalezli volně dostupnou tabulku s různými detonačními rychlostmi. Pro Vámi uvedený "bleskový prášek" (Potassium perchlorate aluminium mixture) se udává rychlost cca 4600 m/s.

Použité zdroje

https://en.wikipedia.org/[…]/Table_of_explosive_detonation_velocities