Dešťová voda z měděného okapu

Slyšel jsem názor, že dešťová voda ze střechy s měděným okapem je jedovatá a nelze jí použít pro zalévání záhonů se zeleninou. Je to pravda? Předem děkuji za Vaši odpověď.

k zodpovězení Vašeho dotazu lze citovat např. z článku Martina Klímy Jak cinkají dešťové kapky, otištěného v časopise Dům a zahrada, 2000, roč. 5, č. 6, s. 41:

Zahradníci často spekulují nad tím, z jakého materiálu by měla být střecha a okap, aby voda, která po nich steče a která se používá k zalévání, nebyla kontaminována. Často se poukazuje na zinek nebo měď, protože voda tyto těžké kovy rozpouští. Jde však pouze o mikroskopické množství, které v žádném případě nemůže mít vliv na zdravotní stav člověka.

Stejně tak redaktor Martin Mach online časopisu Ekolist.cz na podobný dotaz odpovídá, že jímanou dešťovou vodou z měděného okapu lze zalévat bez obav.

Příslušný dotaz i odpověď najdete na níže uvedené webové stránce Ekolistu.cz:

Zemědělství

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje v Plzni