Denní tisk v ČR 1984-1989, přístup a vyhledávání témat

Text dotazu

Dobrý den,

pro své studijní účely aktuálně hledám výstupy v tištěných médiích, které se týkají akce Divadelní pouť odehrávající se na Střeleckém ostrově v letech 1985 až 1989.

Již jsem navštívila Informačně dokumentační středisko a knihovnu Institutu umění (Divadelní ústav), objevila jsem tak několik článků v odborných časopisech té doby. Nicméně bych potřebovala zjistit, zda nějaké články tehdy vyšly také v denním tisku a dalších vydávaných periodikách. Chtěla bych se proto zeptat, jaké jsou možnosti vyhledávání hesel v těchto periodikách? Zda existuje nějaký vyhledávací systém či katalog, výstřižkový archiv apod., v němž by bylo možné vyhledávat dle klíčových slov? Jsem nováček a nedovedu si představit, že bude třeba vyhledávat "ručně" ve veškerém denním tisku, který vyšel v době 1985 - 1989. A současně bych se ráda zeptala, jaká je dostupnost těchto periodik?
V Krameriovi se mi bohužel vyhledávání nedaří, pravděpodobně v něm dané ročníky nejsou zatím archivované. Již nyní vím, že by o Divadelní pouti měla být zmínka např. v: Svobodné slovo (2. září 1987), Interpress magazín (1989), Lidová demokracie (17.7.1985), Mladá fronta – víkend (26.7.1986), Mladá fronta (3.7.1985). Strany bohužel netuším.

Velice Vám děkuji za odpovědi.

Krásný den,

Odpověď

Dobrý den,

hledané články si můžete v Národní knihovně dohledat po objednání z online katalogu (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc)  v příslušných novinách - výhodou je, že znáte data - v papírové podobě anebo na mikrofilmu (prohlížečka mikrofilmů ve studovnách).  Pokud se Vám nepodaří najít ročník periodika, které potřebujte, v online katalogu, podívejte se ještě do naskenovaného Generálního katalogu III (https://retris.nkp.cz/Catalog?sigla=ABA001). V tomto katalogu jsou lístky řazeny podle prvního podstatného jména z názvu periodika, tj. např. Slovo, svobodné nebo Fronta, Mladá. Podmínkou objednávky  je průkaz čtenáře, který Vám na počkání vystaví kolegové v Hale čtenářů, http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/jak-to-tady-chodi. Noviny mívaly v 80. letech zpravidla kolem 8-12 stran, články bývají tematicky řazeny do rubrik podobně, jako je tomu v dnešním tisku.  Pokud odpovídá datum, neměla byste mít problém články najít.

Za uvedená léta 1985-1989 je v Referenčním centru Národní knihovny k dispozici Česká článková bibliografie v papírové podobě. Zde si můžete dohledat za jednotlivé léta záznamy o článcích  z denního tisku anebo si u nás zadat rešerši a záznamy budeme vyhledávat my. Jedná se ale o placenou službu, půl hodiny práce rešeršéra stojí 80,-Kč, http://www.nkp.cz/sluzby/reserse.

V elektronické podobě máme záznamy o článcích uvedené v bázi ANL (http://aleph.nkp.cz/cze/anl)  až od roku 1991.