Deník přímého aktéra vraždění v Katyni

Text dotazu

Vážená paní, vážený pane,

pry vyšla či má vyjít kniha napsaná podle deníku/přímo deník nějakého důstojníka, který se podílel na vraždění v Katyni. Můžete mi prosím poradit o jakou knihu jde?

Velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v českém jazyce během posledních deseti let nebyla vydána žádná publikace, která by téma masakru v Katyni zpracovávala z memoárového pohledu vykonavatele. Rovněž v databázi ISN (Ohlášené knihy a hudebniny) nebyly zjištěny žádné tituly, které by odpovídaly Vašemu požadavku.

Dle Souborného katalogu ČR se tímto tématem z odborného hlediska zabývají pouze níže uvedené knihy.

Publikace vydané v češtině v letech 2009-2019:

Paul, Allen. Katyň: stalinský masakr a triumf pravdy. Překlad Petr Mikeš a Pavel Peč. Vydání druhé. V Praze: Knižní klub, 2015. 485 s. ISBN 978-80-242-5008-3.

Borák, Mečislav a Pilich, Józef. Katyń - pamięć narodu: publikacja okolicznościowa z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej = Katyň - paměť národa: sborník k 70. výročí Katyňského zločinu. Wyd. 1. Czeski Cieszyn: Dla Stowarzyszenia "Rodzina Katyńska" w Republice Czeskiej wydał Kongres Polaków v RC, 2010. 63 s.ISBN 978-80-87381-01-4.

KOVÁCS, István - Januška, Jiří. Piłsudski - Katyň - Solidarita - klíčové pojmy polských dějin 20. století. Z maď. přeložil: Jiří Januška. Brno: Barrister & Principal, 2010. 308 s. ISBN:978-80-87029-85-5.

Co se týče zahraničních publikací, tak je možné dohledat vydané deníky obětí, které byly při exhumaci těl nalezeny a které vypovídají o chování dozorců v sovětských koncentračních táborech a táborech pro válečné zajatce.

Rovněž pokud byste měla zájem přímo o dokumenty vztahující se k masakru v Katyni, tak některé z nich byly publikovány v níže uvedených dílech, ve kterých naleznete přepisy výslechu svědků a dokumenty zveřejněné v rámci vyšetřování komisí Kongresu USA tzv. Maddenova komise) v letech 1951-1952. V roce 2010 Rusko zveřejnilo autentické dokumenty o Katyni.

Wasilewski, Witold, ed. Mord w Lesie Katyńskim: przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951-1952. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2017-2018. svazky (679; 864 stran). ISBN 978-83-8098-107-2.

Zbrodnia katynska : v kręgu prawdy i kłamstwa. Warszawa : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 2010. 250, [1] s. ISBN 978-83-7629-123-9.

Použité zdroje

ISN - Ohlášené knihy a hudebniny [on-line]. Národní knihovna ČR; Ex Libris, 2014- [cit. 03-09-2019]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/CXVP[…]=find-b&local_base=NKOK

Souborný katalog České republiky [on-line]. Národní knihovna ČR; Ex Libris, 2014- [cit. 03-09-2019]. Dostupné z: https://aleph.nkp.cz/F/E5RR[…]e=find-b&local_base=SKC