Demografie Českého království v první polovině 17. století.

Text dotazu

Dobrý den.
Zajímal by mě přibližný počet obyvatel v zemích království Českého (nebo alespoň v Čechách) PŘED a PO třicetileté válce.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

královská města překonávala ztráty způsobené třicetiletou válkou mnohem pomaleji než města poddanská. Roku 1671, kdy se začalo s revizitací údajů prvého českého katastru, tzv. berní ruly, bylo již jen výjimkou poddanské město, které mělo víc domů než před válkou, v 18. stol. rozvoj měst pokračoval. Zato z královských měst ještě roku 1715 dosáhlo předválečného počtu nebo jen překročilo jen 17 z 52 a některým se to nepodařilo ještě ani do roku 1757. Praze se v 17. a 18. století vymstilo, že přestala být sídlem panovníka, navíc ji značně vylidnila třicetiletá válka. Jestliže v době rudolfinské měla asi 60 tisíc obyvatel, pak v polovině 17. století to bylo jen asi 26,5 tisíce. Do roku 1702 stoupl tento počet na 40 tisíc (z toho asi jedna čtvrtina byli Židé) a teprve roku 1754 se s 59 tisíci obyvatel dostalo hlavní město království na rudolfinskou úroveň. Ovšem Vídeň, která v 16. století byla zhruba stejně lidnatá jako Praha, měla roku 1683 asi 80 tisíc obyvatel, 1709 již 113 tisíc a v roce 1754 dokonce 175 tisíc, což je tedy třikrát více než Praha…
Zdroj: Dějiny obyvatelstva českých zemí. Praha: Mladá fronta, 1998.

Další zdroje:
Za třicetileté války bylo  území Svaté říše velmi zpustošeno a o život zde přišlo téměř 60 % obyvatelstva.
Zdroj: http://www.truhla.cz/predmety/dejepis/prezentace/kvinta/Habsburska_%20monarchie_po1648.pdf

Za vlády císaře Rudolfa II. (1576–1611) se Praha znovu stala kulturním centrem říše, české země se těšily značné náboženské svobodě a kulturnímu rozkvětu.
Po smrti Rudolfa nastoupil jeho bratr Matyáš, přesvědčený katolík. Tím se v Čechách opět zvýšilo náboženské napětí. Vojsko českých stavů bylo 8. listopadu 1620 v rozhodující bitvě na Bílé hoře u Prahy poraženo a král Fridrich se zachránil útěkem.
Třicetiletá válka, která stavovské povstání následovala, zpustošila a zbídačila zemi natolik, že z 2.6 milionu obyvatel v Čechách a na Moravě zde v polovině 17. století žilo zhruba 950 000 obyvatel v Čechách a 600 000 na Moravě.
Roku 1627 bylo vydáno Obnovené zřízení zemské, které zrovnoprávňovalo jazyk německý s českým a zajistilo Habsburkům dědičné nástupnictví v českých zemích. Vestfálským mírem v roce 1648, který ukončil třicetiletou válku, bylo potvrzeno začlenění českého království do habsburské monarchie. České království tak fakticky ztratilo nezávislost a bylo nadále řízeno z Vídně, sídla Habsburků.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_%C4%8Ceska

V roce 1526 nastoupila na český trůn dynastie Habsburků, která zemi postupně včlenila do habsburské monarchie. Vojsko českých stavů bylo roku 1620 v bitvě na Bílé hoře poraženo a stavové byli veřejně popraveni v Praze.
Začala násilná rekatolizace českých protestantů. Rozsáhlý majetek české šlechty a inteligence připadl věrným stoupencům Habsburků. Do poloviny 17. století klesla populace v Čechách a na Moravě z 2.6 milionu na zhruba 1.5 milionu obyvatel.
Zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesko
ADÁMEK, Karel. Doba poroby a vzkříšení: rozhledy v kulturních dějinách království českého v XVII. a XVIII. století. Roudnice: A. Mareš, 1878. http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/12237962