DELTOUR - hudební skladatel

Text dotazu

Dobrý den! Nemohu nikde sehnat informace o hudebním skladateli " ? Deltour ". Bohužel neznám křestní jméno,národnost... Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Zjišťuji informace pro maminku,která je velkou faninkou vážné hudby a po telefonickém rozhovoru jsem se dozvěděla, že 24.2.2008 v 19.00 hodin vysílala ČT 2 pořad " To nejlepší z klasiky", kde zazněla skladba od E.Deltoura. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, zřejmě se jedná o Emila Deltoura, skladatele, houslistu a jazzmana původem z Belgie, který žil v letech 1899-1956. Používal také jméno Eddy Tower.
Údaje jsme nalezli prostřednictvím licencované databáze World Biographical Archive a jejího rejstříku World Biographical Index Online. Přístup k těmto archivům (v podobě mikrofiší) je možný pouze z počítačů Národní knihovny ČR, restřík je možné využívat nejen v NK ČR, ale i přes vzdálený přístup (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104), pokud jste registrovanou čtenářkou Národní knihovny a máte platný čtenářský průkaz. Více informací o biografických archivech můžete získat na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_mikrofise.htm .

Záznam v rejstříku World Biographical Index uvádí citaci zdroje, ze kterého byly údaje převzaty. Jedná se o Dictionnaire du jazz à Bruxelles et en Wallonie. Liège: Margada, 1991. 327 s. ISBN 2-87009-468-X. Kniha je dostupná v Národní knihovně ve studovně Hudebního oddělení (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm) pod signaturou III Ee 240 (skladištní signatura je T 169 037). Heslo Emile Deltour je v ní pěkně zpracované, obsahuje informace o místech jeho působení, o skladbách, které vydal, apod. Text je ovšem ve francouzštině.