dělnickýspolek Oul, F. L. Chleborád

Text dotazu

Dobrý den, v Krameriu jsem našla několik odkazů na dělnický spolek Oul a Františka L. Chleboráda. Ráda bych se zeptala, zda je možné vypůjčit si tato periodika přes naší knihovnu - Městská knihovna v Třemošnici nebo je nutné navštívit NKP a pořídit si fotokopie, případně domluvit si termín, kdy by tiskoviny byly ke kopírování připraveny.
/.../
Dále bych měla zájem o knihy:
Boj o majetek
Soustava národního hospodářství politického Věštcové slávy autorem je F. L.
Chleborád. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, Pokud se vám údaje zobrazily při vyhledávání v Krameriu, pak uvedené dokumenty jsou v elektronické podobě uloženy v tomto systému. Platí tu ovšem ochranná lhůta stanovená z ohledu autorských práv, takže periodika vydaná po r. 1880 se vám zobrazují pouze na počítačích v budově Národní knihovny. Při vyhledávání se vám dokumenty, které jsou volně dostupné, zobrazí s nepřeškrtnutým okem, ty, které lze zobrazit jen v NK, s okem přeškrtnutým.
Národní knihovna periodika do jiné knihovny nepůjčuje. Máte ale možnost dokumenty studovat v NK ČR. S platným čtenářským průkazem máte možnost přístupu do systému Kramerius a texty lze eventuálně vytisknout.
Druhou možností je objednání kopie ze systému Kramerius. Přístup k formuláři objednávky je na úvodní straně (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do?lang=cs - Upozornění pro uživatele, zde jsou uvedeny všechny potřebné informace).

Chleborádova kniha Boj o majetek (i některé další jeho práce) je volně dostupná a můžete tedy zobrazit její text na libovolném počítači připojeném k internetu. Z úvodní stránky portálu Kramerius zvolte monografie, v abecedě autorů CH, v seznamu autorů Chleboráda, atd. až k zobrazení stránky. Knihu lze stáhnout ve formátu PDF, ale jen postupně po 20 stránkách.

Pokud byste potřebovala vědět něco více ohledně portálu Kramerius, můžete se obrátit na nás, možná by vám ale poradily také kolegyně ve vaší knihovně.