dělení slova houska

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás, paní učitelka nás na škole učila tleskat, ale přesto doma váháme, jak je to se slovem houska při rozdělení na slabiky.
Děkuji Vám mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den,

nejprve se Vám velmi omlouváme za pozdní odpověď.

Podle informací uvedených v internetové Jazykové příručce AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/) se slovo houska dělí následovně:

hou-s-ka

K tématu dělení slov se můžete na stránkách Jazykové příručky dočíst tyto poučky (pouze výběr, problematika je popsaná mnohem šířeji, http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=135&dotaz=d%C4%9Blen%C3%AD%20slov :

"Možná místa, kde lze slovo dělit, označujeme - v souladu s tradicí - spojovníkem. Napíšeme-li například ko-s-me-ti-ka, znamená to, že můžeme slovo dělit po písmenech ko-, kos-, kosme- a kosmeti-. ... Slova se primárně dělí podle slabičných hranic. Například slovo mladý má dvě slabiky (mla a dý), dělíme je tedy jedině mla-dý. U řady slov (např. u těch, kde za sebou následuje několik souhlásek) nejsme ale schopni slabičnou hranici s jistotou identifikovat (právě to činí problémy).

Skupina s/š + souhláska

Spojení samohláska-s/š-souhláska-samohláska a souhláska-s/š-souhláska-samohláska je možné dělit buď po s/š, nebo před s/š.

Příklady: ta-š-ka, lá-s-ka, má-s-lo, ou-š-ko, whi-s-ky, če-š-ti-na, ma-te-ria-li-s-ta, hle-di-s-ko, lo-ži-s-ko, Če-s-ko, de-s-pekt, re-s-pekt, me-cha-ni-s-mus, ho-s-po-da, ob-ho-s-po-da-řo-vat, ko-re-s-pon-den-ce, ko-s-me-ti-ka, ko-s-mos, vi-s-kó-za, vla-s-ti-zra-da, vla-š-tov-ka, mu-š-ke-ta, mu-š-kát, pře-s-ný, pol-š-tář. pr-s-kat. "

Pokud byste potřebovala podrobnější informace k tomuto jazykovému jevu, můžete se obrátit přímo na Jazykovou poradnu AV ČR, viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.