dělení slov

Text dotazu

slovo úvod nelze samozřejmě dělit (podobně jako oběd), ale lze dělit množné číslo, např. "úvodům" na úvo-dům / obě-dům? Nebo to nelze kvůli morfematice?

Odpověď

Dobrý den,

 

máte pravdu, slova jednoslabičná (například úvod, oběd) ve tvaru jednoslabičném se v českém jazyce nedělí, nicméně v okamžiku, kdy tato slova skloňujeme, tak z nich vytváříte slova víceslabičná, která rozdělit lze. Pokud má slovo slabičnou, ale jednopísmennou předponu, neoddělujeme ji, např. úspěch, uspět, obra-na, ochrán-ce. Pokud po této předponě následuje souhlásková skupina čt, můžeme slovo dělit po č: úč-to-vat, viz: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=ob%C4%9Bd%C5%AFm#bref1

 

V našem případě to tedy znamená, že slovo úvodům lze rozdělit na úvo-dům. Více informací naleznete v Internetové jazykové příručce Ústavu pro český jazyk a literaturu.

 

Použité zdroje

http://prirucka.ujc.cas.cz/

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.04.2019 15:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu