Dejvice, Vítězné náměstí

Text dotazu

Vážení, potřeboval bych zjistit, co se původně nalézalo uprostřed dnešního Vítězného náměstí v Praze 6. Mám rozdílné informace: formanská hospoda Na Růžku, vojenská zásobárna nebo vinice Pernikářka. Budu Vám velice vděčen za pomoc. Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v publikaci K.Bečkové (Paseka,Praha-Litomyšl, 2004) : Zmizelá Praha je pod fotografií (obraz. příloha č.69) budovy z roku 1923 popiska s textem :

"Dejvice : Škola Na Růžku čp. 186. Dejvická škola umístěná uprostřed plochy budoucího Vítězného náměstí neměla dlouhého trvání, byla postavena na přelomu století a zbořena ve 20. letech 20. století".

Vinice "Perníkářka" byla založena v 15. století (název pochází od generace perníkářů, kteří zde sídlili)a spojena postupně se sousedními vinicemi. Budovy vznikly již v 17. století a jejich nynější, v zásadě barokní stav je z poč.19. století. Vinice téměř zanikla ve 40. letech 18. století.
Nacházela se v oblasti dnešní ulice U Perníkářky.

Podle dobových fotografií (stav kolem roku 1925) se na dnešním Vítězném náměstí nacházela nezastavěná pláň.

Pro více informací se prosím obraťte na Muzeum hl.města Prahy, viz http://www.muzeumprahy.cz nebo oddělení pragensií Městské knihovny v Praze - http://www.mlp.cz