Dějiny Walesu

Text dotazu

Dobrý den, v anglické učebnici jsem se dočetla, že Welšané k zastrašení protivníka používali pórek. Nevím, ja si to mám vysvětlit. Děkuji

Odpověď

Informace o významu pórku v dějinách Walesu jsme nalezli např. v on-line encyklopedii Wikipedia (www.wikipedia.org). Není zde však uvedeno, že by jej Welšané používali k zastrašení protivníka, pórek je v tomto zdroji uváděn jako jeden z národních symbolů Walesu, který si jeho obyvatelé připomenou zejména v den svatého Davida (1.3.), kdy jej nosí na klopě, za kloboukem či čepicí (?).
Pórek se stal národním symbolem díky roli, kterou sehrál v legendě o svatém Davidovi. Příběh vypráví, že v bitvě mezi Welšany a Sasy (která se odehrávala na pórkovém poli) se štěstí začalo přiklánět na stranu Sasů. Hlavním důvodem bylo to, že válečníci obou stran byli oblečeni v podobný oděv, a nemohli tudíž dobře rozeznat, kdo je nepřítel a kdo bojuje na jejich straně. To si uvědomil welšský mnich, který se bitvy také účastnil, vytrhl ze země pórek a poradil válečníkům, aby si jej připjali na helmice. Tím se odlišili od nepřátel a bitvu vyhráli. Tím mnichem byl pozdější patron Walesu - svatý David.
Celá legenda byla možná vytvořena až později (autorem by mohl být anglický básník Michael Drayton), to však nic nemění na faktu, že je pórek považován za symbol Walesu. Již William Shakespeare uvádí ve hře Král Jindřich V., že nošení pórku je stará tradice.
K pórku se také váže přísloví, které má posilovat národní identitu welšanů "Wear a leek in your cap, but also be sure to have one in your heart."