dějiny knihovnictví po r. 1918

Text dotazu

Jaky byl vyvoj ceskeho knihovnictvi po r. 1918 v prvni republice?

Odpověď

Dobrý den,

dějinami knihoven a knihovnictví v Československé republice po roce 1918 se zabývají následující publikace(všechny jsou dostupné v NK ČR, viz. online katalog http://sigma.nkp.cz/F/ ):
CEJPEK, Jiří; et al.. Dějiny knihoven a knihovnictví. V Praze : Karolinum, 2002. 247 s. ISBN 80-246-0323-3 (brož.)

CEJPEK, Jiří; HLAVÁČEK, Ivan; KNEIDL, Pravoslav. Dějiny knihoven a knihovnictví v českých zemích a vybrané kapitoly z obecných dějin. Praha :Karolinum, 1996. ISBN 80-7184-163-3 (brož.)

BRADÁČ, Ludvík; et al.. Československé knihovnictví. V Praze : Československý Kompas, 1925. 612 s.

FRIDRICH, František. Veřejné knihovny obecní v Československu 1919-1929 :Knihovní zákon, jeho provádění a výsledky. V Praze : Masarykův lidovýchovný ústav, 1931. -- 67 - [I] s.
-objednat lze prostřednitcvím naskenovaných katalogů KATIFu, www.nkp.cz/katif . Pro dohledání využijte katalog I/ /FinkFž/ Friča-Friedld/záložka 463.

FREY, Jaroslav; CEJPEK, Jiří. Knihovnická kronika. Praha : SPN, 1967. 185, [1] s.
-dostupné v KATIFu; Generální katalog II/ENGELS F. - FRIDL/ FRER-FRIDL/ záložka č. 427

GILLAROVÁ, Vlasta. L.J. Živný v knihovnickém školství : Počátky a organisace knihovnického vzdělání v ČSR. V Praze : [nákladem vlastním], 1936. 22 - [I] s.
-dostupné v KATIFu, Generální katalog I/G - Goety/Gik-Ginzi/záložka č. 498

Dále je poměrně velké množství publikací, které se zabývají historií knihovnictví a knihoven v daném městě, za všechny uvádíme např:
ERHARTOVÁ, Olga; et al.. Knihovna pro město. V Brně : Knihovna Jiřího Mahena, 2001. 79 s. ISBN 80-85023-40-7 (brož.)

140 let knihovny v Klatovech : 1860-2000, zajímavosti z historie a vývoje klatovského knihovnictví / [z archivních materiálů vybrali a zpracovali M. Hálková, V. Šmat a kolektiv pracovníků knihovny]. Klatovy : Městská knihovna Klatovy, 2000. 33 s. ISBN 80-238-8408-5

Sto let veřejného knihovnictví v Kutné Hoře : 1848-1948 / Kutná Hora. Štětkova městská veřejná knihovna. Kutná Hora : nákl. vl., 1949, v tir. 1948. 25, [2] s.
-dostupné v KATIFu, Generální katalog I/Sterm - Šan/ Still-Stoef/záložka č. 551

Další publikace, které si můžete vypůjčit v NK ČR, naleznete prostřednictví online katalogu NK ČR, viz. http://sigma.nkp.cz/F/ , do pole Kombinace slov z různých údajů zadejte např. slovní spojení "dějiny knihovnictví; dějiny knihovny; knihovnictví česko", apod.

Využít můžete také katalog Knihovny knihovnické literatury či pro vyhledání článků bázi ANL, oba zdroje dostupné na http://sigma.nkp.cz/F/ .