definice slova "idealista"

Text dotazu

Dobrý den,
nedaří se mi najít definici slova "idealista". Teď nemyslím Platónův idealismus, ale zajímá mě idealista jako "někdo, kdo nezištně prosazuje ideály". Nedaří se mi zjistit, zda je idealista podle definice nepragmatický. V běžné řeči to slovo tak používáme: když někoho nazveme idealistou, myslíme tím někoho, kdo má nereálné vize. To by ale idealisté věřili v utopie a byli naivní, je to tak?
Pokud je tedy idealista skutečně definicí nepragmatický, jak se tedy říká někomu, kdo má vysoké cíle ale přesto je prosazuje realisticky a pragmaticky?
Moc děkuji za odpověď!

Odpověď

Dobrý den,

obávám se, že toto není dotaz na službu Ptejte se knihovny, ale na téma na diplomovou práci nebo alespoň na filozofickou úvahu.

Ve slovníku cizích slov najdete pouze definici idealisty coby zastánce filozofického směru idealismu.

Jenže původní definice a přenesený význam se často liší, jak sama píšete. Idealista je dle mého soudu člověk, který věří "ideálům", tedy je trochu naivní a velmi optimistický. Nikde ale není psáno, že by musel nutně být nepragmatický (jsou různí idealisté, stejně jako různí pragmatici).

Opak idealismu je racionalismus. Opět ale nemůžeme s obecnou platností tvrdit, že racionální člověk nevěří ideálům nebo žádné nemá.

Na tuhle otázku zkrátka neexistuje jednoznačná odpověď, je to spíš záležitost původních a přenesených významů a v neposlední řadě jejich interpretace, která je často subjektivní.