Definice slova "flurb"

Text dotazu

Dobrý den,

v odborné literatuře jsem narazil na slovo "flurb". Pokoušel jsem se definici slova dohledat v češtině i v angličtině, ale marně.

"Zkuste se sami sebe zeptat, zda živočichové jiní než člověk mají flurby. Nevíte-li, co to má být flurb, nemůžete ani vědět, co je to za otázku."

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. Slovo „flurb“ nemá žádnou dohledatelnou definici, ale pokud vezmeme v potaz zmiňovaný citát v celém svém rozsahu,

„Zkuste se sami sebe zeptat, zda živočichové jiní než člověk mají flurby. Nevíte-li, co to má být flurb, nemůžete ani vědět, co je to za otázku. Ať už je mysl čímkoli, musí to být něco takového, jako je naše mysl; jinak bychom jí neříkali mysl.“

případně v jeho anglickém znění,

„Try asking yourself whether nonhuman animals have flurbs. You can't even know what the question is, if you don't know what a flurb is supposed to be. Whatever else a mind is, it is supposed to be something like our minds; otherwise we wouldn't call it a mind.“

domníváme se, že slovo „flurb“ bylo zvoleno právě kvůli tomu, že žádný význam nemá. Zdá se, že jej autor spíše používá jako substituci ke slovu „mysl“ za účelem ilustrovat, že pod tímto výrazem vnímáme něco, co není možné jinak definovat, pokud nechápeme z podstaty, co „mysl“ znamená.

Použité zdroje

DENNETT, Daniel Clement a Jaroslav PEREGRIN. Druhy myslí: k pochopení vědomí. Bratislava: Archa, 1997. ISBN 80-7115-140-8.
DENNETT, Daniel Clement. Druhy myslí: k pochopení vědomí. Praha: Academia, 2004. ISBN 80-200-1177-3.
https://ia801304.us.archive[…]an%20Understanding%20of.pdf