Definice slov žánr a text

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji znát etymologii a definici slov text a žánr. Poraďte mi, prosím, kde mohu informaci vyhledat.

Odpověď

Dobrý den, etymologický slovník říká:

Text = jazykový projev (zvláště psaný). Do češtiny se dostal přes moderní evropské jazyky (německy Text, anglicky text), původem je z latiny: textum = tkanina, stavba, text; textus = tkáň, pletivo, souvislost, text; což jsou zpodstatnělé tvary příčestí trpného od

texere = plést, tkát, tesat, stavět

Žánr = umělecký druh. Původem z francouzštiny: genre = druh, rod, typ, a z latiny: genus (2. pád. generis) = rod

Pramen: REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Leda : 2001. ISBN 80-85927-85-3.

Ze slovníku cizích slov vyčtete:

Text, -u m (z latiny)

1.       (z lingvistiky) obsahově i formálně relativně celistvý, uzavřený, spojitý útvar znakové povahy, výsledek záměrné komunikační aktivity jedince n. partnerů v určité situaci s určitým komunikačním cílem a ztělesňující v sobě zároveň kreativní proces jeho tvorby: mluvený, psaný, tištěný text

(…)

Žánr, -u m (z francouzštiny)

1.       (výtvarný) obraz, zobrazení scén s námětem z denního života nějakého typického prostředí

2.       menší slovesné dílo s takovým námětem

3.       (knižní a odborný) způsob, obor, druh (zejména umělecký); (literární) skupina děl vyznačující se určitými společnými znaky (kompozičními, tematickými, formovými)

Pramen: Akademický slovník cizích slov. Praha : Academia, 1995. ISBN: 80-200-0497-1.