Definice slov postoj, psycholog, psychiatr

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit přesnou definici psychologického pojmu postoj a profesí psycholog a psychiatr, a to z důvěryhodného zdroje. Děkuji mnohokrát a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

psycholog je označení pro osobu, aprobovanou (odborně způsobilou) vykonávat funkci psychologa. Aprobace se získává absolvováním vysokoškolského studia oboru psychologie, obvykle s určitou specializací, např. na klinickou psychologii nebo jiný obor psychologie.

Psychiatrie je obor medicíny, který se zabývá zkoumáním, diagnózou a terapií duševních nemocí. Lidé, kteří toto povolání vykonávají se nazývají psychiatři.

Postoj obecně je sklon ustáleným způsobem reagovat na předměty, osoby, situace a na sebe sama.  Postoj vyjadřuje vztah (sympatii, antipatii) k objektům, situacím a dalším identifikovatelným. V psychologii je postoj hodnotící vztah a jeho předmětem může být cokoliv. Rozlišují se postoje centrální a periferní. Centrální postoje mají integrativní funkci, některé postoje mohou kompenzovat nevědomé komplexy. Základními rysy jsou komplexnost, konzistence, konsonance, rezistence vůči změně a určitá míra intenzity. Postoje vyjadřují pohotovost k chování, ale chování jimi není nutně determinováno, protože v určitých situacích se chováme v rozporu se s nimi.

Zdroj : Universum : všeobecná encyklopedie. 7. Díl, Or-Q. Praha : Odeon, 2001, s. 607, 435. ISBN 80-207-1069-8. 

Doporučené odkazy:
http://www.gabrielangel.estranky.cz/clanky/psychologie/postoje.html
http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=75429&title=postoj
http://www.psychoweb.cz/psychologie/psychologie-osobnosti---m--nakonecny---prehled-obsahu-knihy/

Obor

Psychologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.12.2012 15:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu