Definice slov postoj, psycholog, psychiatr

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit přesnou definici psychologického pojmu postoj a profesí psycholog a psychiatr, a to z důvěryhodného zdroje. Děkuji mnohokrát a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

psycholog je označení pro osobu, aprobovanou (odborně způsobilou) vykonávat funkci psychologa. Aprobace se získává absolvováním vysokoškolského studia oboru psychologie, obvykle s určitou specializací, např. na klinickou psychologii nebo jiný obor psychologie.

Psychiatrie je obor medicíny, který se zabývá zkoumáním, diagnózou a terapií duševních nemocí. Lidé, kteří toto povolání vykonávají se nazývají psychiatři.

Postoj obecně je sklon ustáleným způsobem reagovat na předměty, osoby, situace a na sebe sama.  Postoj vyjadřuje vztah (sympatii, antipatii) k objektům, situacím a dalším identifikovatelným. V psychologii je postoj hodnotící vztah a jeho předmětem může být cokoliv. Rozlišují se postoje centrální a periferní. Centrální postoje mají integrativní funkci, některé postoje mohou kompenzovat nevědomé komplexy. Základními rysy jsou komplexnost, konzistence, konsonance, rezistence vůči změně a určitá míra intenzity. Postoje vyjadřují pohotovost k chování, ale chování jimi není nutně determinováno, protože v určitých situacích se chováme v rozporu se s nimi.

Zdroj : Universum : všeobecná encyklopedie. 7. Díl, Or-Q. Praha : Odeon, 2001, s. 607, 435. ISBN 80-207-1069-8.

Doporučené odkazy:
http://www.gabrielangel.estranky.cz/clanky/psychologie/postoje.html
http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=75429&title=postoj
http://www.psychoweb.cz/psychologie/psychologie-osobnosti---m--nakonecny---prehled-obsahu-knihy/