Definice pojmu

Text dotazu

Dobrý den,
Rád bych se zeptal, jak by se dal definovat nebo charakterizovat pojem Mladší divadlo. Pojem by měl být ve spojitosti např. s J.A. Pitínským.
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

pojem Mladší divadlo se mi bohužel v nám dostupných zdrojích nepodařilo dohledat.

Praktický divadelní slovník uvádí termín „mladé divadlo- ne zcela přesný termín, užívaný zpravidla metaforicky pro autorské či netradiční divadlo.

Vzhledem k Vámi avizovanému spojení s režisérem J. A. Pitínským se domnívám, že by mohlo jít také o období 90. let 20. století. Po roce 1989 nastalo období nového rozvoje českého divadla označované jako současné divadlo. V tomto období se zásadně změnila struktura české divadelní scény. Mezi směry, které se dostaly do popředí byly alternativní a postmoderní divadlo reprezentované režiséry J. A. Pitínským, Petrem Léblem a Vladimírem Morávkem. Což by odpovídalo i definici z Praktického divadelního slovníku.

Více informací naleznete například zde:

RICHTER, Luděk. Praktický divadelní slovník. Praha: Dobré divadlo dětem, 2008. ISBN 978-80-902975-8-6.

DVOŘÁK, Jan. Alt.divadlo: slovník českého alternativního divadla. V Praze: Pražská scéna, 2000. ISBN 80-86102-13-0.

PITÍNSKÝ, Jan Antonín a Marie RESLOVÁ. J. A. Pitínský: od Ameriky k Daliborovi. Praha: Pražská scéna, 2001. Režie. ISBN 80-86102-01-7.

CÍSAŘ, Jan. Cesty českého amatérského divadla: vývojové tendence. Praha: IPOS, 1998. ISBN 80-7068-129-2.

Použité zdroje

RICHTER, Luděk. Praktický divadelní slovník. Praha: Dobré divadlo dětem, 2008. ISBN 978-80-902975-8-6.

DVOŘÁK, Jan. Alt.divadlo: slovník českého alternativního divadla. V Praze: Pražská scéna, 2000. ISBN 80-86102-13-0.

PITÍNSKÝ, Jan Antonín a Marie RESLOVÁ. J. A. Pitínský: od Ameriky k Daliborovi. Praha: Pražská scéna, 2001. Režie. ISBN 80-86102-01-7.

CÍSAŘ, Jan. Cesty českého amatérského divadla: vývojové tendence. Praha: IPOS, 1998. ISBN 80-7068-129-2.