Definice lázeňství

Text dotazu

Zajímala by mě definice lázeňství a také, jestli jsou knihy s definicí v jiném jazyce

Odpověď

Dobrý den, slovo lázeňství má svůj základ v pojmu lázeň ve významu koupel. Existuje množství definic, které ve své podstatě znamenají totéž.

Výkladový slovník cestovního ruchu definuje lázeňství (angl. balneology) jako souhrn aktivit, specifické infrastruktury a lidských zdrojů v oblasti poznání a praxe zaměřený na znalost přírodních léčivých zdrojů (balneologie) a realizaci technik a procedur pro léčení různých somatických, psychosomatických i psychologických problémů (balneoterapie). Souhrnným cílem lázeňství je prevence a léčení lidských chorob, regenerace sil a relaxace. Je spojeno s využíváním síly přírodních léčivých zdrojů, krásy přírodního i kompozice kulturního prostředí.

Tento výkladový slovník k dispozici v naší knihovně bohužel není, citaci jsem našla v článku České lázeňství na rozcestí.

Stejnou definici uvádí ve své diplomové práci Linda Sudíková, která dále cituje  definici z publikace J. Dědiny: Pojem lázeňství lze chápat ve třech různých rovinách. Lázeňstvím tedy rozumíme vědní lékařský obor, kde je za pomoci přírodních léčivých zdrojů zajišťována prevence a léčba přesně definovaných onemocnění a zajišťována tak ochrana veřejného zdraví. Lázeňství je zároveň souhrn činností a jednání ekonomického charakteru, jejichž funkcí je dosažení co nejlepších ekonomických výsledků za použití co nejnižších provozních nákladů. Poslední rovinu tvoří sociálně-politický systém, jehož podstatou je poskytování lázeňské péče občanům na základě doporučení ošetřujícího lékaře.

Karel Knop ve své knize vymezuje lázeňství jako zdravotnický obor,  jako komplex produktů cestovního ruchu a jako specifickou ekonomickou kategorii.

Více se můžete dozvědět např. z:

ATTL, Pavel. České lázeňství na rozcestí. COT, listopad 2003, s. 40-44.

KNOP, Karel. Lázeňství : ekonomika a management. Praha : Grada, 1999. 231 s. ISBN 80-7169-717-6.

Tituly, které nejsou dostupné v MěK Havířov:
Dědina, Jiří. Management, organizování a ekonomika lázeňství - vybrané kapitoly. [Praha] : Vysoká škola cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství, 2004. 170 s. ISBN 80-86592-01-4.

PÁSKOVÁ, M., ZELENKA, J. Výkladový slovník cestovního ruchu. Praha : Ministerstvo pro místní rozvoj, 2002, 448 s. ISBN 80-239-0152-4.

Elektronické dokumenty:

České lázeňství [online]. Formát: Microsoft Word. [Cit. 13.4.2011]. Dostupné z: projekty.nazory.cz/pscr/15_lazen.doc.

Sudíková, Linda. Lázeňský cestovní ruch v České republice a Evropě [diplomová práce] / ved. práce J. Kunc. Formát: PDF. Brno : Masarykova univerzita, 2009, s. 22. [online]. [Cit. 13.4.2011]. Dostupné na: http://is.muni.cz/th/124076/prif_m/text.pdf.

Publikace, které nejsou v knihovně k dispozici, lze objednat pomocí meziknihovní výpůjční služby u jiné knihovny v ČR.