Dědění nehmotných elektronických statků

Text dotazu

Jak je, prosím, v právu ČR ošetřeno a řešeno dědění nehmotných statků, včetně elektronických, jako je např. obsah e-mailové schránky? Pokud není dědění schránky řešeno, co se s ní stane po úmrtí jejího zřizovatele?

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny.

Je to zajímavá otázka, na kterou zatím v českém právním prostředí neexistuje jednoznačná odpověď ani všeobecná shoda. E-mailový účet a jeho obsah je určitě předmětem osobní povahy. Legislativa týkající se dědického jednání nezpochybňuje právo dědiců například na osobní deníky, dopisy a další analogovou korespondenci, tak jednoznačná už ale není v případě e-mailové schránky. Rozhodující je, zda se e-mailová schránka zahrne do soupisu pozůstalosti nebo ne a zda toto rozhodnutí předem učinil majitel schránky nebo jsou před toto rozhodnutí postaveni dědicové.

Do hry totiž vstupuje i ten faktor, že majitel e-mailu má smluvní vztah s poskytovatelem komunikační služby. Takže nejde jen o vypořádání digitálního obsahu schránky, ale také o vypořádání smluvního vztahu s danou společností. Na e-mail často bývají navázány i registrace na dalších platformách. Navíc, na obsah může být nahlíženo jinak, pokud jeho majitel využíval účet k obchodním účelům a výdělečné činnosti nebo je pro soukromou korespondenci. Zároveň může být namítáno, že přístupem k soukromé digitální korespondenci může být narušeno soukromí třetích stran.

Pokud se e-mailová schránka stane součástí pozůstalosti, podstatné jsou smluvní podmínky poskytovatele schránky, přičemž jednotlivé společnosti mohou mít podmínky nastaveny různě. Mnozí poskytovatelé e-mailových schránek dnes již umožňují přímo majiteli schránky dopředu nastavit podmínky přístupu ke schránce v případě jeho úmrtí. Pokud tak majitel neučinil, přístup ke schránce či případné zrušení účtu se řeší přímo s danou společností. V každém případě však může být postup velmi individuální, v závislosti na faktorech zmíněných výše a na krocích doporučených notářem.

Pro větší rozhled Vám k této tematice můžeme doporučit následující zdroje:

Studentská závěrečná práce
DRACHOVSKÁ, Karolína. Digitální pozůstalost. Diplomová práce, vedoucí Elischer, David. Praha: Univerzita Karlova, Právnická fakulta, Katedra občanského práva, 2023.
http://hdl.handle.net/20.500.11956/178955

Knihy
Donát, Josef a Tomíšek, Jan. Právo v síti: průvodce právem na internetu. Vydání první. V Praze: C.H. Beck, 2016. xi, 338 stran. ISBN 978-80-7400-610-4.
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=007102530&local_base=SKC

Doubek, Ivan. Digitální dědictví: www.digilega.com. Překlad Petr Novák. [Praha]: Tewyx, [2022?]. 78 stran. ISBN 978-80-88443-70-4.
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=009595313&local_base=SKC

HARBINJA, Edina. Digital death, digital assets and post-mortem privacy. Future law. Edinburgh: Edinburgh University Press, [2023]. ISBN 978-1-4744-8536-4.
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=009997442&local_base=SKC

Článek
SPAJK. Digitální pozůstalost – myslete ne ni, než to přijde. Online. Spajk.cz, 4. 9. 2022. Dostupné z: https://spajk.cz/digitalni-pozustalost-myslete-na-ni-nez-to-prijde/. [cit. 2025-06-03]

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.05.2025 23:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu