Datum záplav v Oloví

Text dotazu

Prosím o přesný datum záplav v obci Oloví - rozvodněná řeka Svatava - v zimních měsících asi v roce 1974. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z webu - https://www.enviweb.cz/78062, který se věnuje ochraně životního prostředí atd.jsme zjistili následující informaci:

"Město pamatuje i ničivé záplavy. To na začátku prosince v roce 1974. Rozvodnění řeky tehdy způsobilo rychlé oteplení a vytrvalý déšť. V domech voda sahala až do jednoho metru. Zatopeny byly i místní podniky. „Povodeň tehdy trvala tři dny a zasáhla třicet domů,“ vzpomněl Václav Kotěšovec z Kraslic."

Konkrétní informaci nalezneme též v knize: KOTĚŠOVEC, Václav. Kraslická kronika. V Domažlicích: Pro město Kraslice vydalo Nakladatelství Českého lesa, 2006. ISBN 80-86125-71-8, str. 325.

 "1974 - 7. a 8. 12. povodeň"

V jiných písemných pramenech se nepodařilo další informace dohledat. V kronice obce Oloví chybí bohužel záznamy z let 1973-1977, jak nám sdělila matrikářka obce.

Díky ní jsme však získali unikátní fotografie těchto záplav, které přikládáme.

Použité zdroje

https://www.enviweb.cz/78062

KOTĚŠOVEC, Václav. Kraslická kronika. V Domažlicích: Pro město Kraslice vydalo Nakladatelství Českého lesa, 2006. ISBN 80-86125-71-8, str. 325.