Datum, do, včetně?

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaké ustanovené pravidlo, které nám např. u věty ,,Odešli do 17. června 2024" , u které není nic víc napsáno (ani např. upřesnění slovem - včetně, apod.), říká, kdy je poslední den, kdy můžeme dokumenty odeslat?
Zda je tím myšleno do půlnoci např. právě 16. června, nebo lze dokumenty odeslat až do půlnoci 17. června?

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

právo tuto otázku řeší takto:

NOZ § 601

(1) Nabývá-li se právo nebo vzniká-li povinnost v určitý den, nabude se nebo vznikne počátkem toho dne; zaniká-li právo nebo povinnost v určitý den, zanikne koncem toho dne. To neplatí, vylučuje-li to povaha právního případu.

Můžeme tedy říci, není-li stanoveno jinak, lhůta vyprší v 23:59 17. června.

Použité zdroje

https://www.kurzy.cz/[…]/