Datovani vydani podle katalogizacniho listku

Text dotazu

Pro pripravovanou prekladovou odbornou publikaci se snazim dohledat prvni ceske vydani romanu Charlotte Bronte, Jane Eyre. Elektronicky katalog NKP obsahuje zaznam vydani z roku 1875 (Praha, Libuse). Naskenovany katalog vsak jeste obsahuje zrejme starsi vydani, ale bez uvedeni data (Katalogizacni listek vizte: Generální katalog I > Both - Buš > 012: Bronš-Brs > 05120021 ) Udaje z katalogizacniho listku: Autorka: Currer-Bell(ova)
Titul: Johanna Eyrova aneb sirotek Lowoodsky
Vydano: V Praze, Hynek, 3 sv.
Cislo katalogizacniho listku: 54.H.1080.8

Muzete, prosim, urcit alespon priblizne datum vydani?
Kdyby bylo k dispozici i jmeno prekladatele/prekladatelky, budu vam za tuto informaci velmi vdecna.

Odpověď

Dobrý den,

tento překlad nemá uvedený rok vydání, což v té době bylo daleko více pravidlem než výjimkou, a proto není uveden ani na záznamu katalogizačního lístku v našem on-line katalogu.
Byl ale odhadnut na r. 1910 a to jednak v bibliografii českých překladů z anglické literatury, která je připojena k překladu Dějin anglické literatury (Ed. Hardin Craig. Oxford : University Press, Inc., 1950), které v překladu Zdeňka Vančury vyšly v r. 1963 ve St. nakl. krásné literatury a umění; stejný rok je uveden v záznamu exempláře v Národním konzervačním fondu NK ČR a že jde o údaj získaný mimo vlastní publikaci dokládá to, že je uveden v hranatých závorkách.
Pokud se týká knižní produkce nakladatele (pův. knihkupce) Aloise Hynka, je možné v bázi NKC udělat srovnávací přehled jeho vydání a to počínaje rokem 1861, kdy vydal (zdůrazňuji že podle této databáze, která ale prozatím neobsahuje celý fond obsažený v naskenovaném Generálním katalogu I !) zdá se svůj první titul (Erbenovy Nápěvy prostonárodních písní českých); v dalších letech je u většiny jeho titulů rok vydání jen odhadován v hranatých závorkách a často jde o vymezení v několikaletém rozmezí (např. mezi 1875 a 1879, mezi 1875 a 1895). Odhadnutý rok 1910 nepodporuje na druhou stranu fakt, že bibliografická ročenka Česká bibliografie za rok 1910 (Sest. Dr. Zdeněk Tobolka) tento titul neobsahuje a není také uveden v retrospektivním Soupisu československé literatury za léta 1901-1925 (Sest. K. Nosovský a A.Pražák. Praha, nákl. Svazu knihkupcův a nakladatelů, 1931).
Takže nemůžeme spolehlivě označit žádné z těchto dvou vydání (Hynkovo a z ed. Libuše z r. 1875) jako první.
Doporučila bych Vám ještě obrátit se na Ústav pro českou literaturu AC ČR
(E-mail: literatura@ucl.cas.cz)