Databáze

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se prosím informovat, jaké existují databáze (např. Jstor?), které je možné využít ke studiu a jak je možné to udělat. Dá se z databází čerpat v NK? Dají se předplatit či je možné se registrovat? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

databází, které se dají využít ke studiu je velké množství. Ani my všechny neznáme. Záleží na tom, jaký obor studujete, podle toho si pak můžete vybrat databáze, které se Vám nejlépe hodí.
Většina databází však své záznamy nemá volně dostupné, obzvláště pokud jsou full textové (= plnotextové). Předplácení těchto databází je většinou poměrně drahou záležitostí, proto například menší knihovny placené databáze povětšinou nemají. Databáze většinou mívají větší knihovny, které si mohou alespoň některé databáze dovolit. Většinou se jedná o univerzitní knihovny, ve kterých využívají databáze studenti i vyučující.
Národní knihovna ČR má poměrně velké množství databází, které nabízí svým registrovaným čtenářům. Zasíláme odkaz na seznam všech databází, které Národní knihovna ČR nabízí s popiskem, co jednotlivé databáze obsahují. http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3. A také odkaz na databáze, které nabízí městská knihovna v Praze http://www.mlp.cz/cz/sluzby/databaze/. Pěkný a přehledný seznam, kde najdete asi nejvíce různých databází, z kterých je možné čerpat se nachází na stránkách Univerzitní knihovny v Plzni http://www.knihovna.zcu.cz/eiz.php, kde můžete hledat či procházet seznam databází buď podle názvu, tedy abecedně či oborově nebo podle typu (tzn. bibliografická, plnotextová atd.).
Předplatit se databáze dají většinou i soukromou osobou, ale jak jsme již říkali, většinou se jedná o poměrně velké finanční částky, proto by se Vám pravděpodobně vyplatilo, abyste se podívala na stránky různých knihoven ve Vašem okolí, které databáze nabízejí a udělala si registraci v dané knihovně, která pro Vás bude nejvýhodnější. Registrace v knihovnách bývá kolem 100,- Kč na rok. Případně pokud jste studentkou nějaké vysoké školy, doporučili bychom Vás abyste zkusila zajít do Univerzitní knihovny Vaší školy. Zde jistě nějaké databáze budete mít k dispozici.