"dát si dvacet"

Text dotazu

Dobrý den, často se říká, když si někdo chce zdřímnout, že si dá \"dvacet\". Mohli byste mi prosím zodpovědět, co to dvacet vlastně znamená? Dvacet minut? Děkuji za zodpovězení,
hezký den všem pracovníkům knihovny.

Odpověď

Dobrý den,

Slovník české frazeologie a idiomatiky uvádí, že se jedná o přestávku mezi prací či krátkou pauzu po obědě pro osvěžení, prospání se, zdřímnutí. Proč se ovšem jedná o "dvacet" místo například "třiceti", se nám bohužel nepodařilo dohledat. (Je možné, že přestávka mezi prací byla dříve dlouhá dvacet minut apod.  - jedná se však pouze o naši domněnku).

V cizích jazycích odpovídají našemu úsloví "dát si dvacet" : A have forty winks (ang.), ein Nickerchen machen (něm.), s´accorder un petit somme, faire merienne (fran.).

Se svým dotazem se můžete zkusit obrátit ještě na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk
český:  http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html
Snad Vám zde původ úsloví " dát si dvacet" ozřejmí.

Použité zdroje

Čermák, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. A- P. 1. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0503-X (váz.)

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

28.12.2007 18:28

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu