Dana Zátopková

Text dotazu

Prosím o vysvětlení, zda Dana Zátopková, rozená
Ingrová je v příbuzenském poměru s generálem Sergejem Ingrem a v jakém.
Dočetl jsem se, že měl dva syny, se kterými emigroval, o dceři nikde zmínka,
jen v knize Sedmý životopis od Oty Filipa.Děkuji

Odpověď

Dobry den,

informace, ktere se mi podarilo zjistit v nekolika zdrojich, se ruzni.

Nepodlozene zdroje na internetu uvadeji, viz nize

http://www.osobnosti.cz/sergej-ingr.php

Jan Sergej Ingr byl československý generál, legionář, ministr národní obrany londýnské exilové vlády a diplomat. Byl strýcem olympioničky Dany Zátopkové.

Narodil se ve Vlkoši u Kyjova starostovi obce Janu Ingrovi. Měl tři bratry a čtyři sestry. Dle rodinné tradice byl zakladatelem rodu Ingrů švédský voják Michal Unger, který se v roce 1620 usadil v severomoravském Kunvaldu. Část obyvatel Kunvaldu později osídlila vesnici Skoronice, která sousedí s Vlkošem. Jméno Unger se časem ...

http://www.osobnosti.cz/dana-zatopkova.php

Dana Zátopková je česká atletka - oštěpařka. Byla manželkou jednoho z nejslavnějších českých sportovců Emila Zátopka. Zajímavostí je, že se narodila ve stejný den, měsíc a rok jako on.

Jejím strýcem byl neméně známý politik a voják gen. Sergej Ingr, který zastával v exilové vládě v Londýně post ministra národní obrany a krátce po válce byl vyslancem v Nizozemsku.

Kdo je kdo osobnosti ceske soucasnosti. Who is who. 5000 zivotopisu. Praha: Agentura kdo je kdo, 2002.

heslo Zatopkova Dana, roz. Ingrova, ... rodice Antonin I. a Frantiska I. ...

CHURAN, Milan a kol. Kdo byl kdo v nasich dejinah 20. stoleti. Praha: Libri, 1994. heslo Ingr, Jan Sergej, ceskoslovensky general, politik a diplomat ...

General Ingr (otec Dany Zatopkove) byl pro komunisty neprijatelnou osobnosti

- ...

heslo Zatopek, Emil - cesky atlet ... Na olympiade startovala i jeho zena Dana (rozena Ingrova, dcera generala Ingra) ...

FILIP, Ota. Sedmy zivotopis. Brno: Host, 2000. S.253 - 255: "...Tridni puvod Dany Ingrove byl totiz katastrofalni. Jak se na Sparte suskalo, jeji otec, general Sergej Ingr, ... Emil zatopek, nas idol, ktery se nebal zamilovat do dcery pry zradneho emigranta, generala Sergeje Ingra, a vzit si ji za manzelku, ..."

Dana a Emil Zatopkovi vypravuji. Praha: Nase vojsko, 1960. s. 89 - 90:

(svatba)..."Nechteli jsme z ni delat zadne atrakce a planovali jsme, ze ji odbudeme docela v tichosti v rodisti mych rodicu, v male vesnici Vacenovicich. Nakonec to neslo, ..., tak jsme ji udelali v Hradisti...."

(Sergej Ingr se narodil ve Vlkosi u Kyjova).

Podle knihy O.Filipa se jen "suskalo" a "pry...", takze nic urciteho, odkazy na internetu pisi jako o stryci, dalsi zdroj - kniha Kdo je kdo... uvadi rodice a otec je Antonin I. (Ingr, treba to mohl byt bratr Sergeje a pak by se jednalo o stryce Dany Zatopkove), pouze jeden zdroj Kdo byl kdo ... pise o otci.

Bohuzel s urcitosti Vam informaci nemohu v nasich dostupnych zdrojich zjistit, protoze neni mozne urcit, ktery zpracovatel hesla se "myli". Jiste bude nekdy v budoucnu k dispozici i rodinny archiv manzelu Zatopkovych nebo nekdo napise jejich zivotopis s novymi informacemi, cerpanymi napr. i z osobnich dokladu. Do te doby ale nemame moznost s urcitosti rici, kdo byl skutecnym otcem Dany Zatopkove.