daň z nákupu online přístupu k periodiků

Text dotazu

Dobrý den, prosím, jakým způsobem a v jaké výši bude naše knihovna odvádět daň, pokud se rozhodneme objednat pouze on-line přítupy k určitým periodikům (bez nákupu printů), a to přímo u amerického vydavatele? Šlo by o nákup bez využití služeb zprostředkovatele, s platbou pouze vydavateli. Kde bych se mohla o této problematice dozvědět více? Děkuji předem za Vaše odpovědi!

Odpověď

Dobrý den, online přístupy (ať už se jedná o periodika nebo knihy) se považují za služby a zdaňují se 19%. V případě, že budete nakupovat přímo od zahraničního producenta, nebude vám DPH účtovat, ale musíte si ho připočítat sami. DPH neplatíte jemu, ale státu. Nejlépe by bylo, kdyby jste se poradila ve Vaší účtárně.