Dalo by se zabránit holocaustu?

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by se dalo zabránit hromadnému vyvrařďování během 2. světové války? a jakým způsobem by to šlo?

Odpověď

Dobrý den,

v současné době není možné dělat seriózní prognózy, co by se dělo, kdyby se něco v dějinách nestalo nebo se událo jiným způsobem. Alternativní historie, která vychází z předpokladu, že se určitá historická událost stala jinak, je jedno z klasických témat science fiction. Odpověď na otázku, zda by nemuselo dojít k holocaustu za 2. světové války např. v případě, že by se nenarodil Hitler, je tedy jen čistě spekulativní a existuje na ní nekonečně mnoho variant.

Historii bychom dokonce nedokázali ovlivnit ani za předpokladu, že bychom v budoucnosti dokázali zkonstruovat stroj, jehož rychlost se blíží rychlosti světla – podle současných vědeckých teorií lze totiž cestu časem vykonat – ale teoreticky jen v prostoru – a jen směrem do budoucnosti. I když i to je relativní. Z pohledu zvenčí se čas sice zpomalí, ale z našeho pohledu by plynul stejně jako dřív, to už ale odbočujeme a navíc na tuto oblast nejsme žádní odborníci.

Co je ale určitě možné ovlivnit, je náš pohled na minulost. Působí na nás např. momentální politický režim, osnovy škol, vliv výchovy, médií apod. Na různé historické epochy se tedy v různých obdobích nahlíží jinak.

Existuje pojem „historický revizionismus“ = soustavná snaha historiografů o nové hodnocení (zpravidla nedávných) dějin, a to s politickým významem. Může být založena na nálezu nových, dosud neznámých pramenů, anebo na nové interpretaci pramenů již známých. V některých případech se ale také může jednat o nebezpečné politicky nebo jinak motivované falšování dějin. V případě holocaustu existují skupiny, které buď genocidu za 2. světové války zcela popírají, nebo ji zlehčují.

V 16ti zemích světa včetně České republiky je zpochybňování holocaustu trestný čin.

Pokud se v budoucnu otázka genocidy stane znovu aktuální, vědecky podložená znalost historie nám skutečně může pomoci dalšímu podobnému neštěstí zabránit. Proto je důležité si tyto temné stránky lidské historie znovu a znovu připomínat.