ČVTS a ČSVTS

Text dotazu

Dobrý den,potřeboval bych prosím vědět, jaký je rozdíl mezi ČVTS a ČSVTS, kdy (přesnější datum) byly tyto společnosti poprvé založeny (tj. před r. 1989).

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za zaslání Vašeho dotazu.
Publikace "Malá československá encyklopedie - I. svazek A-Č z roku 1984"
popisuje "Československou vědeckotechnickou společnost" takto: "ČSVTS - celostátní dobrovolnická zájmová spol. organizace, členská organizace Národní fronty ČSSR řízená
Ústřední radou ČSVTS. Má 550 000 členů - inženýrů, techniků, ekonomů, dělníků,
družstevních rolníků, vědců, vedoucích hospodářských pracovníků, zlepšovatelů, vynálezců a novátorů. V ČSR řídí činnost společnosti Česká rad, v SSR Slovenská rada ČSVTS. Organizace se vytvářela od 1955 jako řada oborových vědeckotechnických společností při ČSAV. 1959 byly usnesením vlády ČSSR tyto společnosti z ČSAV vyčleněny a byla vytvořena jednotná samostatná celostátní organizace při ROH. ČSVTS má 23 odb. společností, 6 komitétů a 10 komisí, které řídí příslušné nár. orgány ČSVTS. Společnost soustřeďuje zájem v oblasti vědy a tech. na hl. články tech. rozvoje nár. hospo., organizuje konference a sympozia v mez. měřítku, působí na zvyšování tech. úrovně všech všech svých členů i pracovníků v čs. průmyslu. Formuluje obj. stanoviska v oblasti nové tech. při důležitých rozhodování hospo. a polit. orgánů Ř. pr. (1978)."

Nástupnickou organizací "Československé vědeckotechnické společnosti" je Český svaz vědeckotechnických společností (ČSVTS) byl založen v roce 1990 po rozdělení Československé vědeckotechnické společnosti na dva národní svazy. Další informace naleznete na této adrese http://www.csvts.cz/csvts/

Na stránkách http://www.csvts.cz/clenskeorg/ je seznam členských organizacích ČSVTS, mezi české vědeckotechnické společnosti patří tyto:

Česká vědeckotechnická spol. pro aplik. kyber. a informatiku
Česká vědeckotechnická společnost pro informatizaci a informační technologie
Česká vědeckotechnická společnost spojů
Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost

Co se týká ČVTS nenašla jsem informace o vzniku této organizace v žádném slovníku či encyklopedii. V prostředí volného Internetu jsem nalezla informaci, že po rozdělení republiky byla Česká vědecko-technická společnost přejmenována na Českou strojnickou společnost (http://almanach.spsnome.cz/ukazky/almanach.php).
Na stránkách http://www.strojnicka-spolecnost.cz/ se nachází informace, že Česká strojnická společnost je dobrovolným členem Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS) www.csvts.cz.

Na stránkách encyklopedie Wikipedia je také informace o obou organizacích.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Národní_fronta_Čechů_a_Slováků